Hipertermik kemoterapi yönteminin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of hyperthermic chemotherapy method
- Tez No: 561967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENDOĞAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tıp dünyasındaki gelişmelere rağmen yaş, cinsiyet, genetik ve çevresel etmenlere bağlı olarak son yıllarda artış gösteren kanser, dünya genelinde en önemli sağlık sorunlarının başında yer alır. Kanser tedavisinde birçok farklı yöntem uygulanır. Hipertermi yöntemi de kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılan ve etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Hipertermi kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer kanser tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılır. Kemoterapi ile birlikte kullanılan hipertermi yönteminde, hastanın kanserli bölgesine gönderilen kemoterapi ilacı yaklaşık 41°C ˗ 43°C arasındaki sıcaklıklara kadar ısıtılır. Bu yöntemle yüksek sıcaklığa maruz kalan kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanır. Hastanın kanserli bölgesine ısıtılarak gönderilen kemoterapi ilacı kanser hücrelerine nüfuz ettikten sonra kemoterapi ilacı vücuttan aynı sıcaklıkta alınıp tekrar kanserli bölgeye gönderilir. Bu işlem devri-daim olacak şekilde devam ettirilir. Bu çalışmada üç farklı debide ve 43°C, 44°C, 45°C, 46°C, 48°C sıcaklıklarda sıcak su banyosunda ısıtılan saf su, vücut sıcaklığı ortamında tutulan bir sıcak su torbasına gönderilmiş ve sıcak su torbasının girişinde, içinde ve çıkışında sıcaklıklar ölçülmüş ve çeşitli grafikler çizilmiştir. Akışkan sıcaklığı karın boşluğu girişinden çıkışına doğru lineer olarak azalmıştır. Akışkanın debisi arttıkça karın boşluğu giriş, iç, çıkış ve vücut sıcaklığı lineer olarak artmıştır. Saf suyun sabit debilerde 44°C'de ısıtılarak gönderildiği deneyde karın boşluğu giriş, iç ve çıkış sıcaklık değerleri en uygun sıcaklık olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite advances in the medical world, cancer has increased in recent years due to age, gender, genetic and environmental factors and is one of the most important health problems worldwide. Many different methods are used in the treatment of cancer. Hyperthermia method is also used in the treatment of cancer cells and is an effective method. Hyperthermia is used in combination with other cancer treatment methods such as chemotherapy and radiotherapy. In the hyperthermia method used in combination with chemotherapy, the chemotherapy drug sent to the cancerous region of the patient is heated to temperatures between approximately 41°C ˗ 43°C. This method aims to kill cancer cells exposed to high temperatures. After the chemotherapy drug is sent to the cancerous area of the patient by heating it penetrates the cancer cells, the chemotherapy drug is taken from the body at the same temperature and sent back to the cancer area. This process is continued to be recycled. In this study, pure water, which is heated in hot water bath at three different flow rates and 43°C, 44°C, 45°C, 46°C, 48°C, was sent to a hot water bag kept at body temperature environment and in the entrance of the hot water bag, and temperatures were measured and various graphs were drawn. Fluid temperature decreased linearly from the abdominal cavity inlet to the outlet. As fluid flow increased, abdominal cavity inlet, inner, outlet, and body temperature increased linearly. In the experiment where pure water was sent by heating at constant flow rates at 44°C, the inlet, inner and outlet temperature values of the abdominal cavity were found to be the most suitable temperature.