Güneş paneli üretiminde sistem iyileştirmesi için bir simülasyon yaklaşımı
A simulation approach for system improvement in solar panel production
- Tez No: 561970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesi, dünya nüfusunun artması nedeniyle tüketim miktarları artmaktadır. Artan tüketim miktarları nedeniyle ürünlere, hammaddelereve hizmete olan talepler artmaktadır. Taleplerin zamanında ve ürünlerin en kaliteli şekilde teslim edilmesi işletmeler için önem taşımaktadır. Bir işletmenin talepleri zamanında karşılaması, üretimin hızlı ve kaliteli olması kendi sektöründe rekabet gücünü de arttıracaktır. Rekabet gücünü arttırmak, kar marjlarını korumak ya da arttırmak için işletmeler üretim süreçlerini tekrar gözden geçirmelidir. İşletmedeki kayıp zamanları azaltmak, personel-makine kullanımlarını en üst düzeye çıkarmak zorundadır. Yapılan çalışmada işletmedeki üretim süreçleri incelenmiştir. Üretim sürecinde montaj hatlarındaki tıkanıklığa ya da verimsizliğe neden olan noktalar tespit edilerek işletmedeki çıkan ürün sayıları iyileştirmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken montaj hatlarındaki makine personel işlem süreleri incelenmiştir. Bu sürelerin Arena Input Analyzer programında hangi dağılımlara uyduğu tespit edilmiştir. Dağılımlar, Arena programında işletmenin mevcut ve revize model simülasyonu yapılarak kullanılmıştır. Mevcut model simülasyonu sonuçlarına göre revize modeller oluşturulmuştur. Revize modeller ile çıktı sayısı ve makine-personel kullanım oranları arttırılması amaçlanmıştır. Böylece, riskin ve alınacak önlemin bilindiği belli durumlara sebep olan çelişkiler tespit edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Consumption amounts are increasing due to the rapid development of technology and increasing population of the world. Demand for products, raw materials and services are increasing due to increased consumption. It is important for businesses to deliver the demands in a timely manner and with the highest quality products. If an enterprise meets the demands in a timely manner and the production is fast and high quality, it will increase its competitiveness in its sector. In order to increase competitiveness, maintain or increase profit margins, enterprises should review their production processes. It has to reduce the lost time in business and maximize personnel-machinery usage. In this study, production processes in the enterprise are examined. In the production process, the points causing congestion or inefficiency in the assembly lines were identified and the number of products in the enterprise was tried to be improved. In doing so, the machine personnel processing times in the assembly lines were examined. It has been determined which distributions of these periods fit in Arena Input Analyzer program. The distributions were used in the Arena program by simulating the existing and revised model of the enterprise. Revised models were created based on the results of the current model simulation. The revised models aimed to increase the number of outputs and machine-personnel utilization rates. Thus, the contradictions that cause certain situations in which the risk and the precautions to be taken are known will be detected.