Farklı zaman aralıklarında alınan kafeinin maksimum kuvvet ve güce etkisi
Effect of caffeine intake duration before loading on muscular strength and power
- Tez No: 561992
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEKİN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın birinci amacı; düzenli olarak vücut geliştirme sporu yapan erkek katılımcılara uygulanan kafein takviyesinin üst ve alt vücut kuvveti ile dikey sıçrama performansına etkisini incelemektir. Araştırmanın ikinci amacı ise yüklenmeden 30 dk ve 60 dk önce alınan kafeinin kısa süreli yüksek şiddetli performansa etkisinin araştırmaktır. Araştırmaya aktif olarak vücut geliştirme sporu yapan 45 erkek katılımcı gönüllü olmuştur. Katılımcıların yaş ortalamaları 25 ± 7,71 yıl, vücut ağırlığı ortalamaları 78,53 ± 9,31 kg, boy uzunluğu ortalamaları 177,46 ± 6,54 cm olarak belirlenmiştir. Araştırma öncesinde denekler rastgele olarak 3 gruba ayrılmıştır: 1) Kafein 30 Grubu (KAF 30), 2) Kafein 60 Grubu (KAF 60), 3) Plasebo Grubu (PL). Katılımcılara 1 tekrarlı maksimum back squat (1MT BS), 1 tekrarlı maksimum benç pres (1MT BP) ve dikey sıçrama testleri ile Borg skala ve sayısal ağrı ölçeği kafein takviyesiz ve kafein takviyeli koşullarda 2 kez uygulanmıştır. Testler öncesi vücut ağırlığı başına 5 mg/kg kafein takviyesi KAF30 grubu için 30 dk ve KAF60 grubu için 60 dk önce gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Karışık Ölçümler için İki Faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Tüm istatistiksel hesaplamalarda SPSS 22,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Kafein takviyesinin deney koşulları ve deney gruplarının dikey sıçrama performansını etkilemediği saptanmıştır (p > 0,05). KAF60 grubunun kafein ile ve kafein takviyesiz koşulların her ikisinde de 1MT BP performansının KAF 30 ve PL grubundan yüksek bulunmuştur (p < 0,05). 1MT BP için grup X zaman etkileşimi anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). KAF30 ve KAF60 gruplarının kafein takviyesi ve kafein takviyesiz koşulları arasında farklılık yok iken (p > 0,05) PL grubunun 1MT GP'si kafein koşulunda daha yüksektir (p < 0,05). KAF 60 grubunun kafein ile ve kafein takviyesiz koşulların her ikisinde de 1MT BS performansının KAF 30 ve PL grubundan yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Kafein takviyesi sonrasında KAF30, KAF60 ve PL gruplarının artış gösterdiği görülmüştür (p < 0,05). 1MT BS için grup X zaman etkileşimi anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Algılanan ağrı düzeyinin 1MT BP sonrasında grup, zaman ve grup x zaman etkileşiminin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir (p > 0,05). 1MT BS sonrasında elde edilen AED'nin grup, zaman ve grup x zaman etkileşiminin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir (p > 0,05). Algılanan ağrı düzeyinin kafein takviyesi koşulunda KAF60 grubu KAF30 ve PL'den yüksek bulunurken (p < 0,05). KAF30 ve PL arasında farklılık tespit edilmemiştir (p > 0,05). Algılanan ağrı düzeyinin 1MT BS sonrasında zaman ve grup x zaman etkileşiminin anlamlı olmadığı saptanmıştır (p > 0,05). Vücut geliştirme sporcu ile uğraşan antrenmanlı bireylerde kafein takviyesinin 1MT BP, 1MT BQ ve dikey sıçrama performansını etkilemediği, ayrıca 1MT BP ve 1MT BQ egzersizleri sonrasında AED ve algılanan ağrı düzeyinin de kafein takviyesinden etkilenmediği görülmektedir. Bunun yanı sıra aktiviteden 30 dk ve 60 dk önce uygulanan kafein takviyesinin de kısa süreli yüksek şiddetli aktivite performansını değiştirmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to determine effects of caffeine intake on strength of upper and lower extremities, and vertical jump in the resistance-trained men. Second aim in the study was to find out whether caffeine intake 30 min and 60 min before activity differed physical performance during short term-high speed intensity exercises. Forty-five resistance-trained male volunteered to participate to the study (age: 25.20 ± 7.71 year, body weight: 78.53 ± 9.31 kg, height: 177.46 ± 6.54). Subjects were randomly divided in three groups: 1) Caffeine intake 30 min before activity (CAF30), 2) Caffeine intake 60 min before activity (CAF60) and placebo (PL). One repetition maximum bench press (1RM BP), one repetition maximum back squat (1RM BS), vertical jump, rating of perceived exertion (RPE), and level of received pain were measured with/without caffeine intake. Subjects ingested 5 mg/kg powder caffeine with 250 ml water 30 min or 60 min before activity. PL group ingested 250 ml water with artificial sweetener. Data are reported as mean ± SD and were analyzed using SPSS Version 22.0. A two-way repeated measures ANOVA were used for data analyses. Statistical significance was established at p < 0.05. Caffeine intake did not change vertical jump distances ingroups and experimental conditions (p > 0.05). The 1RM BP in CAF60 was higher than CAF60 and PL in both caffeine intake and non-caffeine intake conditions (p < 0.05). Group x time interaction for 1RM BP was not significant (p > 0.05). Although caffeine did not differ the 1RM BP in CAF30 and CAF60 (p > 0.05), 1RM BP in PL was higher in caffeine intake condition than non-caffeine condition (p < 0.05). The 1RM BS in KAF60 were higher than KAF30 and PL in both caffeine conditions (p < 0.05). Caffeine intake caused an increase of 1MT BS in CAF30, CAF60 and PL (p < 0.05). Group x time interaction for 1RM BS was not significant (p > 0.05). Level of received pain after 1RM BS was not significant for group, time, and group x time interaction (p > 0.05). Group, time, and group x time interaction was not significant for RPE measured after 1RM BS (p > 0.05). While the level of received pain after 1RM BS in CAF60 was higher than CAF30 and PL in caffeine intake condition (p < 0.05), CAF30 and PL did not different in caffeine intake condition (p > 0.05). Time and group x time interaction were not significant for the level of received pain after 1RM BS (p > 0.05). The results of the study suggest that caffeine intake may not any effect on upper and lower body maximal strength and vertical jump distance in the resistance-trained men. RPE and received pain after efforts to maximal strength might be affected by caffeine supplement. Also, these results show that caffeine intake 30 min or 60 min before activity may not change maximal strength and anaerobic power.