Futbolda farklı saha zeminlerinin kas hasarı üzerine etkisi
The effect of different field grounds on muscle damage in soccer
  1. Tez No: 754904
  2. Yazar: AYDIN KARABULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolda farklı saha zeminlerinin kas hasarı üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma, ortalama yaşları 21,63±1,11 yıl, boyları 179,26±5,78 cm, vücut ağırlığı 73,73±9,14 kg ve antrenman yaşları 9,47±1,89 yıl aralığında olan 19 aktif erkek futbolcu ile gerçekleştirilmiştir. Kas hasarının tespitinde, kreatin kinaz (CK), laktat dehidrogenaz (LDH), aspartat aminotransferaz (AST) ve troponin T (TnT) antrenman öncesi, antrenman sonrası, antrenmanın 24 ve 72 saat sonrası olmak üzere hem çim zeminde hem suni zeminde yapılan antrenmanlar sonucunda sporculardan toplamda sekiz kez kan alınarak saha zeminine bağlı antrenmanda oluşan kas hasarı değerlendirilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için yapılan Shapiro-Wilk normallik testine göre veriler normal dağılım göstermediğinden grupların karşılaştırılması için Non-Parametrik Friedman's testi kullanılmıştır. Çalışmada zaman faktörünün dört seviyesi ve zemin faktörünün iki seviyesi mevcuttur. Faktörlerin seviye ortalamaları farklılıklarının belirlenmesinde Bonferroni Post-Hoc testi kullanıldı. Bu nedenle iki farklı zeminde aynı zamanlarda alınan kan örneklerinin karşılaştırılması için Non-Parametrik Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalar Windows için yazılmış SPSS 26 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, LDH, AST, CK ve TnT seviyelerinde kendi içinde hem çim zeminde hem de suni zeminde zaman aralıklarında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0.05). Sonuç olarak; antrenmanlardan sonra futbolcularda kas hasarı meydana gelmekte fakat zemin değişkenine göre genelde anlamlı farkların oluşmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to inquire into the effect of different turf fields on muscle damage. This study was carried out with nineteen active male soccer players whose approximate age varies in 21.63±1.11 years, 179.26±5.78 cm in height, 73.73±9.14 kg in weight and 9.47±1.89 years in training. In the detection of the muscle damage; in which CK, LDH, AST and TnT were put into practice pre-training & post-training and 24 to 72 hours after the training, blood was drawn from the athletes eight times in total. The damage dependently resulted in by the training due to the ground was evaluated thanks to the exercises performed on both grass and artificial field. In regard to the measurements conducted, inasmuch as most of the data of normalcy tests did not present normal distribution in compliance with the Shapiro-Wilk test, Non-Parametric Friedman's test was implemented. There exist four levels of time and two levels of ground factor. Bonferroni Post-Hoc test was carried out to determine the differences in the levels of these factors. Wherefore, Non-Parametric 2 Independent Mann-Whitney (?) test was made for the comparison of blood samples taken at the same time in two different fields. The entire statistical calculations were carried off by SPSS 26 Software which was created for Windows. According to the data gathered, both on grass and artificial fields, it has been observed a significant difference in the time intervals on the levels of LDH, AST, CK and TnT inter se. When the fields were compared to one another in regard to their time intervals, a significant difference was seen in the values of LDH after 24 hours & pre-training TnT values and 72 hours after-training values; on the other time intervals, per contra, there has not been a significant difference observed. Consequently, soccer players have been experiencing muscle damage after training; however, the analyisis of data indicated that any meaningful differences in muscle damage do not exist between natural grass and sentetic grounds.