The synthesis of cafestol loaded ZnO nanoparticles and their characterization
Kafestol yüklü ZnO nanopartiküllerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 561993
  2. Yazar: GÜLŞAH BALLICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çinko metali canlı metabolizması için oldukça önem arz eden nadir elementlerden bir tanesidir. Antibakteriyel, antimikrobiyal ve antikanser gibi özellikleri nedeniyle birçok araştırma grubu tarafından yoğun olarak çalışılmaktadır. Kafestol kahve yapısında bulunan antimikrobiyal ve antikanser özellikleri olan diterpendir. Bu tez çalışmasında antimikrobiyal aktiviteye sahip Kafestol-Kitosan-ZnO nanopartikül sisteminin sentezlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, çinko oksit (ZnO) nanopartiküllerinin istenilen boyutta sentezlenmesi için reaksiyon koşullarının optimizasyon çalışmaları, sentezlenen nanopartiküllere kitosan kaplanması ve kafestol molekülünün bağlanması yapılmıştır. ZnO nanopartikülleri kimyasal çöktürme metodu ile gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları sonucunda 45-60 nm boyut aralığında sentezlenmiştir. Sentezlenen ZnO nanopartikülleri kitosan doğal polimeri ile kaplanması sonrasında antimikrobiyal aktiviteye sahip kafestol molekülü bağlanmıştır. Çalışma esnasında moleküllerin kimyasal yapı analizleri Fourier Transform Infrared (FTIR) cihazıyla, boyut analizleri Malvern Zeta Sizer ve Scanning Electron Microscope (SEM) yöntemleriyle, termal özelllikleri Thermogravimeti Analysis (TG) ve Differential Scanning Calorimeter (DSC) cihazlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zinc metal is one of the rare elements, which is very important for the metabolism of the human. Due to its properties such as antibacterial, antimicrobial and anticancer, many research groups are working intensively. Cafestol is a diterpene with antimicrobial and anticancer properties. In this thesis, it is aimed to synthesize the Cafestol-CS-ZnO nanoparticle system which has antimicrobial activity. For this purpose, the optimization of reaction conditions for the synthesis of zinc oxide (ZnO) nanoparticles in the desired size, chitosan coating of the synthesized nanoparticles and binding of the cafestol molecule were performed. ZnO nanoparticles were synthesized in 45-60 nm size range as a result of optimization studies with chemical precipitation method. After synthesized ZnO nanoparticles with chitosan natural polymer, the cafestol molecule with antimicrobial activity was bound. During the study, chemical structure analyzes of the molecules were investigated with Fourier Transform Infrared (FTIR), size analyzes were performed by Malvern Zeta Sizer and Scanning Electron Microscope (SEM) methods and their thermal properties were examined with Thermogravimetry Analysis (TG) and Differential Scanning Calorimeter (DSC) devices.