Aperiyodik yapılarda ışığın yayılmasının incelenmesi
An investigation of light propagation in aperiodic structures
  1. Tez No: 562012
  2. Yazar: SAKİNE GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT NUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada GaAs ve AlAs yarıiletken tabakalarının farklı aperiyodik dizilimlere uygun olacak şekilde bir boyutta tekrarlanması sonucu oluşturulan düzlemsel çok tabakalı yapıların dalgaboyuna bağlı yansıtma spektrumları ve monokromatik ışığın gelme açısına bağlı yansıtma spektrumları incelenmiştir. Düzlemsel çok tabakalı yapılara ek olarak tek mod fiber Bragg ağlarında da dalgaboyuna bağlı yansıtma spektrumları hesaplanmıştır. Fibonacci, Thue-Morse, Çift-Periyot (Double-Period) ve Rudin-Shapiro dizilim kurallarına uygun olarak oluşturulan aperiyodik yapılar ile periyodik yapı için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çeşitli tipte aperiyodik yapıların, periyodik yapılara kıyasla farklı uygulamalarda sağlayabileceği avantajlar tartışılmıştır. Hesaplamalarda transfer matris ve özmod seri açılım metotlarını kullanan CAMFR yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the wavelength dependence of the reflectance spectra of the planar multilayer structures which are formed by repeating the semiconductor GaAs and AlAs layers in one dimension and incidence angle dependence of the reflectance spectra for monochromatic light are examined. In addition to the planar multilayer structures, wavelength dependence of the reflectance spectra are calculated for single mod fiber Bragg gratings. The results obtained for periodic and aperiodic structures which are constructed by according to the Fibonacci, Thue-Morse, Double-Period and Rudin-Shapiro sequential rules are compared. The advantages that various types of aperiodic structures can provide in different applications in comparison to periodic structures are discussed. In the calculations, CAMFR software which utilizes transfer matrix and the eigenmode expansion methods is used.