Akıllı deri tekstil uygulamaları için faz değiştiren maddelerin mikrokapsüllenmesi
Microencapsulation of phase change material for smart leather textile applications
- Tez No: 562018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KONUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, ısıl kontrolü sağlayabilen akıllı deri üretiminde kullanılabilecek mikrokapsüllenmiş faz değiştiren madde (FDM) sentezi ve karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; heptadekan, hekzadekan, laurik asit ve parafin olmak üzere 4 adet FDM kullanılmıştır. FDM'lerin melamin-formaldehit (MF) reçineleri ve rezorsinol-melamin-formaldehit (RMF) reçineleri ile mikrokapsülleri sentezlenerek ısıl dayanımları ve termal enerji depolama kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Mikrokapsüllerin tekstil uygulamalarında kullanılabilmeleri için yüksek ısıl dayanıma sahip olmaları gerekmektedir. Prosese eklenen 3 farklı miktarda rezorsinol (1,5 g, 2 g ve 2,5 g) ile ısıl dayanımı yüksek ve termal enerji depolama kapasitesi iyi olan mikrokapsüller üretilmiştir. Üretilen FDM mikrokapsüllerinin termal, morfolojik ve kimyasal özellikleri; diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Fourier dönüşümlü infrared spektrometresi (FTIR) ile incelenmiştir. Üretilen mikrokapsüller deriye vaks yardımı ile eklenerek deri örneklerinin termal performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to synthesize and characterize microencapsulated phase-change material (PCM) which can be used in smart leather production fabrics and clothes with the thermoregulating properties. Within this study, four PCMs; hexadecane, heptadecane, and lauric acid and paraffin were used. Microcapsules of PCMs were synthesized with both melamine-formaldehyde (MF) resins and resorcinol-melamine-formaldehyde (RMF) resins. The thermal resistance and energy storage capacities of the synthesized microcapsules were compared. If the microPCMs were synthesized for use in textile applications, they must be resistant to high temperatures. In order to produce microcapsules with high thermal resistance and good energy storage capacity; 3 different amounts of resorcinol (1,5 g, 2 g, and 2,5 g) were added to the process. The thermal, morphological and chemical properties of the composites were analyzed by differential scanning calorimetry (DSC), scanning electron microscopy (SEM) and Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy respectively. The microcapsules were added to the leather sample with the help of wax and the thermal performances were determined.