Zeytin atıklarının kuru ve yaş karbonizasyonlarının karşılaştırılması
Comparative evaluation of dry and wet carbonization of olive waste
  1. Tez No: 562022
  2. Yazar: GİZEM BALMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada, zeytin atıklarından termokimyasal yöntem olan hidrotermal karbonizasyon (HTC) ve yavaş piroliz metoduyla ''biochar'' üretimi çalışmaları yapılmıştır. Bu amaçla biyokütle zeytin ağacı budama atığı (ZB) ve zeytinyağı endüstrisi (iki-fazlı zeytinyağı fabrikası) atığı kullanılmıştır. ''HTC'' prosedürü belirlenen sıcaklıklar arasında (200-260°C) ve belirlenen bekleme zamanlarında (0 - 240 dakika), piroliz prosedürü de yine belirlenen sıcaklıklar arasında (200-500°C) ve belirlenen alıkonma zamanlarında (1-2saat) çalışılmış, yapılan metod seçeneklerinin (sıcaklık-zaman) biocharların özellikleri üzerindeki davranışları gözlemlenmiştir. Van Krevelen grafiği dikkate alındığında, yapmış olduğumuz biocharların, linyit kömürü ve özelliklerinde olduğu gözlemlenmiştir. HTC metoduyla üretilen hydrocharlar da biyokütleye nispeten az kül miktarı mevcuttur. Üst ısıl değeri yüksek biocharlar elde edilmiştir. Sonuca bakıldığında ortaya çıkan veriler temiz, yeşil bir çevre için umut kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, hydrothermal carbonization and slow pyrolysis was carried out for biochar production from olive wastes. For this purpose, olive wastes (olive tree prunning and two phase olive mill waste) used as biomass.HTC procedure was between the specified temperatures (200 - 260 °C) and the specified waiting times (0-240 minutes), The pyrolysis procedure was also between the specified temperatures (200-500 ° C) and the specified waiting times (1-2 hours). Considering Van Krevelen graph, the biochar we made was observed in lignite coal and its vicinity. The hydrochars formed by the HTC method also have a relatively small amount of ash to biomass and hydrochars have higher heating values. When the results are analyzed, the resulting data is a source of hope for a clean, green environment.