The efect of storage periods on the technologial properties of particleboards
Yongalevhaların depolama süresinin teknolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 562023
  2. Yazar: SEMİH SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mekaniği ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Depolama süresine bağlı olarak yongalevhanın teknolojik özelliklerinde değişim meydana gelmekte olup, Türkiye'de fabrikasyon ortamında üretilen levhalardan depolama süresince meydana gelen değişim, levhanın kullanım yerlerini önemli oranda etkilemektedir. Bu nedenle bu çalışmada üretilen yongalevhaların pres çıkışından hemen sonra sıcaklık, fiziksel, mekanik ve formaldehit emisyonu test sonuçları belli periyodlarda ölçülmesi hedeflenmiştir. Deneyde kullanılan örnekler fabrikasyon ortamında üretimi takiben ilk 15.dk, 1, 7, 14, 21 ve 28 gün periyodlarında depoda bekletme sonrası örnekler alınmış olup levhanın teknolojik özellikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu süreçte formaldehit emisyon miktarındaki değişim de gözlenmiştir. Pres çıkışı 15 dakika sonra, 1. gün 7. gün, 14. gün, 21. gün ve 28. gün sonunda elde edilen değerler karşılaştırılarak yongalevhanın depolama süresinin teknolojik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre depolama süresi levhaların bazı teknolojik özelliklerinin üzerine etkili olduğu gözlenmiş olup eğilme direnci ve çekme direncinde depolama süresine bağlı olarak artmıştır. Formaldehit emisyon değerlerinde bir azalma gözlenmiştir. Buna göre uygun depolama koşullarında satış öncesi en az 15 gün kadar bekletilmesinin daha uygun olacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Depending on the storage time, the technological characteristics of the chipboard change. The storage time of particle board produced factory environment in Turkey effects significantly usage place of particle board. Therefore, in this study aimed to be measured after the press exist of produced particles temperature, physical, mechanical, and formaldyhed emission in certain periods. The technological properties of particle board were determined samples taken after holding in the storage 15 minutes, 1., 7., 14., 21., and 28. day periods. Also changes in the amount of formaldehyde emissions were observed. The effects of technological properties of the storage time of the particle board was investigated by comparing the values obtained at the end of 15 minutes press output, 1st day, 7th day, 14th, 21th day and 28th day after. According to the results obtained, it is seen that the storage time is effective on some technological properties of the boards. Depending on the storage time increased bending and tensile strength. A decrease in the formaldeyhed emission value was observed. According to this, it can be stored that it is more appropriate to wait for at least 15 days under suitable storage conditions before sale.