Gözenekli ve süzen (filtre) kağıtların birleştirme yöntemlerine göre yapışma performansları
Investigation of adhesion performance of porous and filter papers according to joining methods
  1. Tez No: 562021
  2. Yazar: HASAN ÖZDEMİRDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada yağ, yakıt ve hava filtresi olarak kullanılan süzen kağıtlarının farklı yöntemlerle birleştirilmeler uygulanarak, kaliteli birleştirmelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Birleştirme ile sektördeki kullanım şartlarındaki gereksinimleri sağlayıp sağlamadığı belirlenmiştir. Yağ, hava ve yakıt filtre kağıtları, medyaların oluşturulması için pilelendikten (kat kat) sonra kağıt uçları, ultrasonik, metal klips, polyamid bazlı sıcak tutkal, poliefil bazlı hotmelt, poliüretan bazlı yapıştırıcı, siyanoakrilat yapıştırıcı ve ısı kullanılarak birleştirilme gerçekleştirilmiştir. Birleştirme sonrası makro incelemeler gerçekleştirilmiştir. Medyalar nihai filtre ürün haline getirilerek, baloncuk testi, hava geçirgenliği ve gözenek büyüklüğü testi uygulanmıştır. Birleşme kalitesine bakıldığında sırasıyla, metal klips, polyamid bazlı sıcak tutkal, poliüretan bazlı yapıştırıcı, poliefil bazlı hotmelt, ultrasonik kaynak, siyanoakrilat yapıştırıcı ve ısı ile birleştirme olduğu, fakat hem kaliteli birleşme hemde ekonomiklik göz önünde bulundurulduğunda sırasıyla, metal klips, poliüretan bazlı yapıştırıcı, polyamid bazlı sıcak tutkal, ultrasonik kaynak, poliefil bazlı hotmelt, ısı ile birleştirme ve siyanoakrilat yapıştırıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the high quality joins of filter papers used as oil, fuel and air filters by using different combining methods. It has been determined whether it meets the requirements of the using conditions in the sector or not. The oil, air and fuel filter papers were piled (folded) to form media, then paper ends, ultrasonic, metal clips, polyamide based hot melt, poliefil based hot melt, polyurethane based adhesive, cyanoacrylate adhesive and heat were used to perform merging. Macro investigations were performed after consolidation. The media were turned into final filter products, bubble test, air permeability and pore size test were applied. When the quality of the bonding is considered, it is seen that it is a metal clips, polyamide based hot melt, polyurethane based adhesive, poliefil based hot melt, ultrasonic welding, cyanoacrylate adhesive and heat bonding, but when both quality bonding and economics are considered, metal clips, polyurethane based adhesive, polyamide based hot melt, ultrasonic welding, poliefil based hot melt, heat bonding and cyanoacrylate adhesive.