Paul Delvaux'nun sürrealizm akımı içindeki konumu
Paul Delvaux's place in surrealism
- Tez No: 562024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İkinci dünya savaşının ardında bıraktığı izlerin, toplumsal karaktere yansımasıyla ortaya çıkan sanat akımları içinde sürrealizm, psikiyatri biliminin gelişmelerinden beslenen sanatçıları ile sanat tarihi içinde önemli bir konuma sahiptir. Farklı yöntemleri ve en önemlisi kendi iç dünyalarını ortaya koyan eserleri ile dönemin sanatçılarının her biri ayrı bir önem teşkil etmektedir. Resim sanatında sürrealist eserler, sanatçının rüyalarını resmetmesi, otomatik resim gibi çeşitli psikanaliz yöntemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Amaç, kişinin, bastırdığı iç dünyasını serbest bırakarak asıl gerçekliğe ulaşmasıdır. Sürrealist sanatçıların her biri, savundukları“asıl gerçek”liğe ulaşmakta birbirinden farklı yöntemler ve kavramlar kullansalar bile bilinçaltına yönelik ortak bir söyleme sahiptiler. Sürrealizm içindeki konumu açısından ayrıntılı olarak incelenecek olan Paul Delvaux'nun sürrealist yöntemler arasından benimsediği ana yöntem, rüyaların resmedilmesidir. Ona göre rüyalar, bilincin her türlü baskıdan kurtularak gerçek benliğine ulaştığı en özgür alanlardır. Dolayısıyla resimleri, rüyalardaki gibi, zaman ve mekan kavramından yoksundur ve birbiriyle alakasız gözüken imajlarla doludur. Ancak bu alakasız gözüken nesneler, bilinçaltında taşıdıkları anlamlarla birlikte resmin genelinde bir anlam bütünlüğü oluştururlar. Kadınlar, Delvaux'nun bilinçaltının dolayısıyla da resimlerinin vazgeçilmez imajlarıdır. Kadınların çıplaklıkları ve estetik değerleri Delvaux'nun resimlerini hem güzelleştirir hem de simgeselleştirirler. Onlar, Delvaux'nun resminin anlam bütünlüğünü oluşturan ana öğeleri olmuşlardır. Bu çalışmada, sürrealizmin tanımı ve önemli sürrealist sanatçıların kısa bir incelemesinin ardından Paul Delvaux'nun sanatının ayrıntılı bir incelemesi yapılmaktadır. Sonuç bölümünde ise sanatçının eserlerinin ve sanat anlayışının sürrealizm içindeki konumu ile birlikte kendi eserlerim ve anlayışımla örtüşen yanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among art movements coming into existence just after the traces that the Second World War had left behind reflected on social character, surrealism has a significant position in the history of art with its artists nourished by the progresses in the science of psychiatry. With their different technics and most importantly with works introducing their inner worlds, each of the artist in this period has a different significance. Surrealist works in the art of painting has been created by various psychoanalysis technics such as an artist illustrating his dreams and automatic picture. Aim is to reach the actual reality by liberating the inner world of the self. Although each of the surrealist artists uses very different technics and terms to reach the 'actual reality' that he defends, they have a common discourse for the subconcious. Paul Delvaux, who will be under deep analysis for his position in surrealism, adopts the illustrastion of dreams as the main technic among other surrealist technics. According to him, dreams are the most independent areas where the conciousness gets rid off every kinds of oppression and reachs the real personality. Consequently, his paintings are, as in dreams, lacking time and space and full of images that seem irrelevant to each other. But throughout the painting, these objects that seem irrelevant form an integrity of meaning together with the meanings that they have in the conciousness. Women, in consideration of Delvaux's conciousness, are the indispensible images of his paintings. Women's nakedness and aesthetic value both beautify Delvaux's paintings and make them symbolic. They have been the main elements that form the integrity of meaning in Delvaux's paintings. In this study, after the definition of surrealism and a brief analysis of significant surrealist artists, a detailed analysis of Paul Delvaux's art has been made. In the conclusion part, the position of the artist's works and his art concept in surrealism, and their overlapping sides with my own works and concept have been evaluated