İlköğretim öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ve iletişim becerileri arasında ki ilişkilerin incelenmesi
Elementary school students partıcıpatıon ın sports actıvıtıes and communıcatıon skılls level ınvestıgatıon of relatıonshıps between
  1. Tez No: 320258
  2. Yazar: MEHMET DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ?ilköğretim Öğrencilerinin Sportif Faaliyetlere Katılım Düzeyi ve İletişim Becerileri Arasındaki İlişki? incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2010?2011 öğretim yılında Konya ilinin Ereğli ilçesinde Sümer İlköğretim Okulu, 100.Yıl Kurtuluş İlköğretim Okulu, 60.Yıl F.Atalay İlköğretim Okulu, Yunus Emre İlköğretim Okulu, Zübeyde İşeri İlköğretim Okulu 6. 7. ve 8.sınıfında öğrenim gören öğrencilerin tamamı oluşturmaktadır.Araştırmada araştırmacılar tarafından geliştirilmiş 8 soruluk kişisel bilgi formu ve 7 soruluk sportif faaliyetlere katılım düzeyini belirleme formu kullanılmıştır. Son olarak araştırmada 45 sorudan oluşan Ersanlı ve Balcı (1996) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin sportif faaliyetlere katılımlarının, sınıflarına, cinsiyetlerine, yaşlarına, anne babanın eğitim ve gelir düzeyine göre iletişim becerisini anlamlı olarak değiştirdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ?Primary Level of Participation and Communication Skills Relationship Betweeen Students?Sports Activities,?were investigated.Sample of the study the 2010-2011 academic year, the Ereğli district of Konya Province in the Sumerian Elementary School,100th Anniversary of Independence.Elementary School ,Elementary School?s 60th Anniversary F.Atalay,Yunus Emre Primary School ,Primary School, 6 Zübeyde İşeri 7.and all of the 8 th grade students are studying.Advanced 8-item from of personal information by researchers in the study and 7-item form was used to determine the level of participation in sports activites.Finally, the study consisting of 45 questions Ersanlı and Balcı (1996) developed by the Communication Skills Inventory is used. As a result of the survey of students participating in sports activities, classes, genders, ages, parents?education, and communication skills to the level of income has changed significantly.