Güneş pillerinde kullanılan metal/organik/inorganik yapıların kapasitans-gerilim parametreleri üzerine gama radyasyonunun etkisi
The effect of gamma radiation on capacitance-voltage parameters of metal/organic/inorganic structures using in solar cells
  1. Tez No: 562039
  2. Yazar: TUBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, Schottky diyotlarının organik arayüzeyli olanları üretilmiş ve iyonize radyasyona bağlı temel elektriksel parametrelerindeki değişimler incelenmiştir. Bunun için p tipi bir silisyum alttabaka üzerine ince bir organik arayüzey tabakasının kaplanmasıyla metal/organik/inorganik yapılar oluşturulmuştur. Arayüzey tabaka olarak coronenen organik bileşiği kullanılmış olup, bu malzeme silisyum alttabaka üzerine dönerek kaplama yöntemiyle ince film şeklinde büyütülmüştür. Termal buharlaştırma yöntemiyle omik ve doğrultucu kontaklar oluşturulduktan sonra yapıların oda sıcaklığında ve karanlık ortamda gerilime ve frekansa bağlı kapasite ve iletkenlik ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlerden elde edilen veriler yardımıyla yapının temel diyot parametreleri farklı teknikler kulanılarak incelenmiştir. Karakterizasyon işlemleri sonrasından yapılar, 60Co gamma kaynağı kullanılarak 12 kGy'lik gamma ışınlarına maruz bırakılmış, ışınlanma sonrası aygıtın temel parametrelerindeki değişimleri incelemek amacıyla karakterizasyon işlemleri tekrarlanmıştır. Yapıların radyasyon öncesi ve sonrası gerilime bağlı iletkenlik ve kapasite eğrileri Schottky tipi davranış göstermiştir. İyonize radyasyon sonrası yapıların kapasite ve iletkenlik değerlerinde azalmalar, seri direnç değerlerinde ise artma meydana gelmiştir. Bu durum radyasyonun meydana getirdiği seri direnç etkilerine ve alıcı benzeri arayüzey tuzaklarının oluşmasına atfedilmiştir. İyonize radyasyon sonrası arayüzey durumları azalma göstermiş, bu durum değerlik bandının üst kısımlarında yerleşmiş donor benzeri aktif arayüzey durumlarının arayüzey tabaka tarafından pasifize edilmesine atfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, Schottky diodes with organic interface have been produced and ionized radiation dependent variations of basic parameters have been investigated. For this, a metal/organic/inorganic structures have been formed by coating a thin organic interface layer on p type silicon substrate. Coronene organic compound has been used as an interface layer and this material has been grown on p type silicon substrate as a thin film by using spin coating method. After formation of omic and rectifier contacts by thermal evaporation technique the voltage dependent capacitance and conductance measurements of structures have been performed at room temperature and in a dark environment. By means of obtained data from the measurements the basic diode parameters have been examined using different techniques. After characterization process, the structures have been exposure to gamma rays of 12 kGy using a 60Co gamma source and the characterization process have been repeated in order to examine the changes of basic parameters after irradiation. The voltage dependent capacitance and conductance curves of structures have been showed a Schottky type behaviour before and after radiation. A decreasing have been occurred in capacitance and conductance values, and an increasing have been occurred in series resistance values of structures after ionized radiation. This case has been attributed to the series resistance effect and formation of acceptor-like interface states generated by radiation. On the other hand, the interface states have been showed a decreasing after irradiation. This has been attributed to pasivation of donor-like interface states by interfacial layer that located on the upper part of the valance band.