Treatment of pre-treated real textile industry wastewater by hybrid process in the presence of walnut shell and corncob based materials
Önceden işlem görmüş gerçek tekstil endüstrisi atık suyunun ceviz kabuğu ve mısır koçanı esaslı malzemelerin varlığında hibrit yöntemi ile arıtımı
- Tez No: 562038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada yerinde ön arıtıma tabi tutulmuş gerçek tekstil endüstrisi atıksuyunun sulama suyu olarak yeniden kullanılabilmesi için çevre dostu, sürdürülebilir ve yenilikçi bir arıtım süreci test edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, birden fazla yöntem sırasıyla elektrokoagülasyon, adsorpsiyon, foto-Fenton benzeri ileri oksidasyon yöntemi ve mikrobiyal yakıt hücresi ardışık bir şekilde incelenmiştir. Elektrokoagülasyon yönteminde, alüminyum ve demir olmak üzere, iki farklı elektrot malzemesi test edilmiştir. Al elektrotların daha yüksek toplam organik karbon giderimi sağladığı tespit edilmiştir. Adsorpsiyon yönteminde aktif karbon yapımında tarımsal atık olan mısır koçanı ve ceviz kabuğu kullanılmıştır. Çalışmanın üçüncü basamağı olan Foto-Fenton benzeri ileri oksidasyon yönteminde en iyi sonuçlar mısır koçanı destek malzemeli BiNiO3 katalizörü ile elde edilmiştir. Hibrit prosesin son adımı olan mikrobiyal yakıt hücresi ile yapılan deneylerin sonuçları incelendiğinde, bu son basamağın çok fazla etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Hibrit proses sonunda %87 oranında Toplam Organik Karbon, %49 Kimyasal Oksijen İhtiyacı, %96 bulanıklılık, yaklaşık %90 civarında renk ve %95-97 civarında askıda katı madde giderimi sağlanmıştır. Sulama suyu standartları kimyasal oksijen ihtiyacı ve tuzluluk hariç sağlanmıştır. Katalizör ve adsorbent yapımında tarımsal atıklar yenilikçi, çevre dostu ve ekonomik malzemeler olarak teşvik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an eco-friendly, sustainable and innovative treatment methodology was investigated for the treatment of pre-treated wastewater of textile industry. In this purpose, more than one methods were tested as a hybrid process. This study includes electrocoagulation, adsorption, photo-Fenton-like advanced oxidation method and microbial fuel cell methods, respectively. Two different electrode materials, including aluminum and iron, were tested for electrocoagulation method and Al electrode was found to provide higher total organic carbon removal. In addition, the method has resulted in turbidity, color and suspension removal. In the adsorption method, corncob and walnut shell were used as agricultural wastes for preparation of the actvated carbon. The BiNiO3 catalyst with corn cob support material was effective for the photo-Fenton like oxidation method. Microbial fuel cell, which is the last step of the process, is found not be very effective. At the end of the hybrid process, 87% total organic carbon, 49% chemical oxygen demand, 96% turbidity, approximately 90% color and 95-97% suspended solids removal were achieved. The hybrid sytem was effective to achieve the irrigation water standards except for salinity and chemical oxygen demand. Agricultural wastes used in catalysts and adsorbents was promoted to be innovative, environmentally friendly and economical.