Velilerin taraftarlık düzeyleri ile futbol okullarına yönelik tercih nedenleri ve memnuniyetlerinin incelenmesi (Antalyaspor örneği)
Investigation of parents' level of support, reasons for preferring football schools and their satisfaction (Antalyaspor example)
- Tez No: 741892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalya merkezinde Antalyaspor isim hakkına sahip futbol okullarının velilerinin taraftarlık düzeyleri ile memnuniyetlerinin incelenmesidir. Çalışma nicel bir araştırma olarak tasarlanmış olup kesitsel bir çalışmadır. Tez çalışmasının evrenini Antalya merkezinde Antalyaspor isim hakkına sahip futbol okulları velileri oluşturacaktır. Çalışma tam sayımla planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak 4 bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik bulguların ele alınacağı sorular yer almıştır. Anketin ikinci bölümünde katılımcıların tercih nedenleri ortaya koyan sorular hazırlanmıştır. Anketin üçüncü bölümünde katılımcıların ilgili futbol okullarına yönelik memnuniyetlerini ortaya koyan sorular hazırlanmıştır. Anketin dördüncü ve son bölümünde ise araştırmacının derin literatür araştırmaları ve tez danışmanının uzman görüşlerine dayanarak hazırlanmıştır. Katılımcılara taraftarlık düzeyleri ile ilgili düşüncelerini tespit edebilmek için bir anket sorusu sorulmuş. Buna göre taraftarlık düzeyi ile ilgili düşüncelerine göre öğrencileri futbol okullarına yönlendirme nedenleri karşılaştırılmıştır. Burada sağlıklı olma, sosyalleşme, sporcu olma, stresten uzaklaşma, rekabetçi olma, para kazanma, futbol eğitimi alma, takım ruhu bilinci olması, boş zamanları değerlendirme, kötü alışkanlıklardan korunma, ileride spor bilimlerinde lisans eğitimi alma, özgüvenin artması, sorumluluk duygusunun gelişimi, tavsiye, prestij, aktif birey olma gibi nedenlerden hiçbirinde taraftarlık düzeyine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Katılımcıların taraftarlık düzeyi ile ilgili düşüncelerine göre futbol okullarından memnuniyet duydukları faktörler karşılaştırılmış ve çocuğun mutlu bir biçimde okula katılımı, çocuğun takım arkadaşlarıyla iletişimi, antrenörlerin teknik olarak yeterli olması, şikayetlerin/önerilerin hemen dikkate alınması, antrenörlerin çocuklarla iletişiminin iyi olması, çocuklara verilen malzemelerin kaliteli olması, çalışanların iletişim becerilerinin iyi olması, çocukların katılım konusunda motivasyonlarının yüksek olması, fiziki şartların uygun olması, ulaşımın kolay olması, okulun talep ettiği ücretin karşılığını vermesi, çocukların bireysel özelliklerini dikkate alarak eğitimin verilmesi gibi nedenlerden hiçbirinde taraftarlık düzeyine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Katılımcıların taraftarlık düzeyi ile ilgili düşüncelerine göre futbol okullarından memnuniyet duymadıkları faktörler karşılaştırılmış ve ücretlerin olması gerekenden yüksek oluşu anlamlı olarak farklılık gösterirken (p0,05). Anahtar kelimeler; futbol okulu, spor, taraftarlık
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of support and satisfaction of the parents of football schools that have the name of Antalyaspor in the center of Antalya. The study was designed as a quantitative research and is a cross-sectionalstudy. The universe of the thesis study will be the parents of football schools that have the name of Antalyaspor in the center of Antalya. The study was planned with a fullcount. A questionnaire consisting of 4 partswasused as a data collectiontool. In the first part of the questionnaire, questions about demographic findings were included. In the second part of the questionnaire, questions were prepared to reveal there as onsfor the preference of the participants. In the third part of the questionnaire, questions revealing the satisfaction of the participants towards the relevant football schools were prepared. In the fourth and last part of the questionnaire, it was prepared based on the researcher's in-depth literature research and the expert opinions of the thesis advisor. A survey question was asked to the participants in order to determine their thoughts about their level of support. Accordingly, there a sons for directing students to football schools according to their opinions about the level of support were compared. Here, being healthy, socializing, being an athlete, staying away from stress, being competitive, making money, getting football education, having team spirit a wareness, making use of spare time, avoiding bad habits, getting a bachelor's degree in sports sciences in the future, increasing self-confidence, developing a sense of responsibility, advice. There was no significant difference according to the level of advocacyforany of the reasons such as being a positive, active individual (p>0.05). According to the opinions of the participants about the level of supporter, the factors that they were not satisfied with the football schools were compared and while the higherwages differed significantly (p0.05). Keywords; football school, sports, fandom,