Divriği–Tuğut (Çiğdemli) Köyü kırsal mimarlık mirası ve sürdürülebilirlik olasılıkları
Divriği–Tuğut (Çiğdemli) Village rural architectural heritage and possibilities of the sustainability
- Tez No: 562053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Sivas İli, Divriği İlçesi Tuğut Köyü kırsal mimarisini ele alan çalışmanın amacı, kırsal mimarinin oluştuğu fiziksel ve sosyal çevrenin incelenmesi, geleneksel mimarinin sürdürülebilirlik sorunları açısından ele alınarak bu sorunlar doğrultusunda kuramsal ve uygulama açısından koruma önerileri getirmektir. Tez altı bölümden oluşmaktadır: 1. Bölümde ; çalışmanın amacı, incelemede izlenen yol ve çalışmanın kapsamı anlatılmıştır. 2. Bölümde; Divriği İlçesi, Tuğut (Çiğdemli) Köyü'nün fiziksel, sosyal ve tarihsel özellikleri açısından incelenmiştir. Devamında ise gerek tarihsel önem gerekse kırsal mimari açısından Tuğut Köyü ile paralellik gösteren çevre yerleşimlere değinilmiştir. 3. Bölümde; Tuğut Köyü kırsal mimarlık mirasını oluşturan dokunun yerleşim özellikleri ve barındırdığı geleneksel yapı türleri ele alınmış; geleneksel mimarinin parsel özellikleri, plan özellikleri, cephe özellikleri, malzeme özellikleri, yapım tekniği ve bezemeler açısından çözümlemeler yapılmıştır. 4. Bölümde; Tuğut Köyü kırsal mimarisinin korunmasıyla ilgili sorunlar, konutların bozulma nedenleri ve şekilleri üzerinden ortaya konulmuştur. Bozulmaların nedeni fiziksel ve sosyo ekonomik kaynaklı; bozulma şekillerine göre ise biçimsel ve yapısal olarak sınıflandırılarak ele alınmıştır. 5. Bölümde; Tuğut Köyü kırsal mimarlık mirasının sürdürülebilirliği için, ulusal ve uluslararası çerçevede koruma yaklaşımları ve kırsal mimarlık mirası ile ilgili karar ve toplantılar incelenmiş ve Tuğut kırsal yerleşiminin korunmasına yönelik çevre, sosyal-ekonomik yapı ve mimari yapılara ilişkin koruma önerileri getirilmiştir. 6. Bölümde, çalışmanın bütününe yönelik sonuç ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, whoese scope is Divriği-Tuğut Village, the district of Sivas Province's rural architecture, is to examine the physical and social environment in which rural architecture is formed and to introduce conservation proposals in terms of theory and practice by addressing the sustainability issues of traditional architecture. This study is structured in six chapters. Chapter One is concerned with introducing the aim, the methods that are followed, and the scope of the study Chapter Two examines the physical, social and historical characteristics of Tuğut (Çiğdemli) Village in Divrigi District. Following that, surrounding settlements similar to Tuğut Village in terms of historical importance and rural architecture are mentioned. Chapter Three contains the settlement characteristics of Tuğut Village's rural heritage and the traditional types of housing. Also, it analyses the parcel characteristics, plan characteristics, facade characteristics, material properties, construction techniques and decorations of vernacular architecture. Chapter Four propounds the problems related to the conservation of the rural architecture heritage of Tuğut Village through the reasons and forms of deterioration of the houses. The causes of the deterioration are classified as physical and socio-economic induced; formal and structural, based on the distortion patterns. Chapter Five presents conservation approaches in national and international contexts by examining the documents and meetings on rural architecture in order to sustain the rural architectural heritage of Tuğut village. Protection proposals are introduced related to the setting, socio-economic structure and architecture of Tuğut rural settlement Chapter Six contains the evaluation of the study and draws conclusions across the whole study