Annona muricata (Graviola) ekstraktı yüklü nanoparçacıkların kanser hücreleri üzerinde antiproliferatif etkisi
  1. Tez No: 562054
  2. Yazar: RANA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Annona muricata, Annonaceae familyasına ait ve birçok tıbbi kullanımıyla bilinen tropik bir bitki türüdür. Annona muricata 'nın kanser hücreleri üzerindeki toksik etkisi yapılan birçok çalışmada rapor edilmiştir. Bu çalışmada, Annona muricata 'nın meme kanseri hücrelerine taşınması için PHB kaplı demir oksit bazlı nanoparçacık tasarlandı ve terapötik etkinliğini in vitro olarak analiz edildi. Sentezlenen PHB kaplı manyetik nanoparçacıkların yapısal özellikleri, fonksiyonel grupları, boyut dağılımı ve manyetik özellikleri, X-ışını kırınımı(XRD), Fourier dönüşümü kızılötesi spektrometresi(FTIR), transmisyon ve taramalı elektron mikroskobu(SEM ve TEM), dinamik ışık saçılımı(DLS), titreşimli numune manyetometrisi ve termogravimetrik analiz(TGA) ile karakterize edildi
Özet (Çeviri)
Annona muricata is a tropical plant species belonging to family Annonaceae and known for its many medicinal uses. Annona muricata, also known as soursop, has been reported to show cytotoxic activities against cancer cell lines. In this study, we designed PHB coated iron oxide based nanoparticle for the delivery of Annona muricata to breast cancer cells and analysed its therapeutic efficacy in vitro. The structural properties, functional groups, size distribution, and magnetic properties of the synthesized PHB coated magnetic nanoparticles were characterized by X-ray diffraction, Fourier transform infrared spectrometer, transmission electron microscopy, dynamic light scattering, vibrating sample magnetometry, and thermogravimetric analysis.