Demre/Antalya düzensiz katı atık depolama tesisinin bulunduğu bölgedeki toprak yapısının ağır metal içerikleri, kökeni, mekansal analizi ve kirlilik endeksleri
Heavy metal content, origin, spacious analysis and pollution indices of the soil structure in the region of the Demre/Antalya irregular solid waste storage facility
  1. Tez No: 824579
  2. Yazar: İLKAY AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamız, Demre Düzensiz Katı Atık Depolama Tesisinin bulunduğu bölge toprak yapısındaki ağır metal içeriklerini, orijinlerini, mekansal dağılımlarını ve kirlilik indekslerini araştırmayı amaçlamaktadır. Toprakta ağır metallerin varlığı hem çevre kalitesi hem de insan sağlığı üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, ağır metallerin kirlilik seviyelerini anlamak, etkili toprak yönetimi ve iyileştirme stratejileri için çok önemlidir. Bu amaca ulaşmak için çalışma alanı içindeki 21 farklı lokasyondan toprak örnekleri toplandı. Demir (Fe), Manganez (Mn) kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), cıva (Hg), arsenik (As), krom (Cr) ve nikel (Ni) dahil olmak üzere temel ağır metallerin konsantrasyonları X-ışını floresans spektrometresi (XRF) gibi son teknoloji laboratuvar teknikleri kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, numune alınan konumlar boyunca ağır metal konsantrasyonlarında önemli farklılıklar ortaya çıkardı ve bu da kirlilik seviyelerinde mekansal heterojenliğe işaret etmektedir. Yüksek metal konsantrasyonlarına sahip noktalar yerel kirlilik kaynaklarının göstergesidir. Ağır metal kaynakları, zenginleştirme faktörü (EF) ve jeobirikimsel indeksi (Igeo) dahil olmak üzere istatistiksel analizler ve jeokimyasal değerlendirmeler yoluyla araştırıldı. Genel kirlilik durumunu değerlendirmek için kirlilik yükü indeksi (PLI) ve kontaminasyon faktörü ve derecesi gibi kirlilik indeksleri hesaplanmıştır. Elde edilen kirlilik endeksleri, bölgenin farklı alanlarında değişen derecelerde kirlenmeye işaret ederek, yüksek oranda kirlenmiş bölgelerde hedeflenen iyileştirme önlemlerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Ayrıca bu çalışma, Demre Düzensiz Katı Atık Depolama Tesisi toprak yapısındaki anlayışımızı geliştirmektedir. Bulgular, toprak kirliliği hakkındaki mevcut bilgilerimize katkıda bulunmaktadır. Yerel makamlar, çevre planlamacıları ve toprak yönetimi ve çevre koruma ile ilgili paydaşlar için değerli bilgiler sağlamıştır. Sonuçların etkili bir şekilde uygulanması, sürdürülebilir toprak yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve bölgedeki çevre ve insan sağlığını koruyabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the heavy metal contents, origins, spatial distributions and pollution indexes in the soil structure of the Demre Irregular Solid Waste Landfill Facility. The presence of heavy metals in soil can have detrimental effects on both environmental quality and human health. Therefore, understanding the pollution levels of heavy metals is crucial for effective soil management and remediation strategies. To achieve this goal, soil samples were collected from 21 different locations within the study area. Concentrations of key heavy metals, including Iron (Fe), Manganese (Mn), lead (Pb), cadmium (Cd), mercury (Hg), arsenic (As), chromium (Cr), and nickel (Ni) X-ray fluorescence spectrometry (XRF) was analysed using state-of-the-art laboratory techniques. The results revealed significant differences in heavy metal concentrations across sampled locations, indicating spatial heterogeneity in pollution levels. Spots with high metal concentrations are indicative of local pollution sources. Heavy metal sources were explored through statistical analyses and geochemical assessments, including enrichment factor (EF) and geoaccumulative index (Igeo). Pollution indexes such as pollution load index (PLI) and contamination factor and degree were calculated to assess the overall pollution status. The obtained pollution indices indicate varying degrees of pollution in different areas of the region, highlighting the need for targeted remediation measures in highly polluted areas. In addition, this study improves our understanding of the soil structure of the Demre Irregular Solid Waste Landfill Facility. The findings add to our current knowledge of soil pollution. It provided valuable information for local authorities, environmental planners and stakeholders involved in soil management and environmental protection. Effective implementation of the results can help develop sustainable soil management strategies and protect the environment and human health in the region.