Dekonstrüksiyon unsurlarının hazır giyimde kullanılma durumu
Use of deconstruction factors in ready to wear sector
- Tez No: 562078
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Hazır giyim sektöründe yer alan dekonstrüksiyon unsurlarının belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada, tasarımın kavram ile oluşturduğu etkileşime bir örnek konumunda olan dekonstrüksiyona yönelik saptamalarda bulunulmuştur. Farklı disiplinler, coğrafyalar, akımlar ve türleri gibi pek çok olgu moda tasarımı ile tarih boyunca etkileşim içinde olmuştur. Felsefi alanda Fransız düşünür Jacques Derrida'nın Batı metafiziğine karşı duruşu ile ortaya çıkan, daha sonra dil ve kelimeler ile somutlaştırdığı bir kavram olan dekonstrüksiyon, zamanla sanat ve tasarıma da kaymış, moda tasarımında da kendine yer edinmiştir. Trendlerden bağımsız sayılmayacak, sürdürülebilir bir düzen içinde farklılık ve çeşitlilik sağlamak için çalışılan hazır giyim sektöründe de dekonstrüksiyon unsurlarının bu aracılıkla görülmesi mümkündür. Çalışma kapsamında dekonstrüksiyon çıkış noktasından itibaren anlatılmış, moda tasarımında öncülerinin uygulamaları örneklendirilmiştir. Fogg'un (2014), kitabında bahsettiği şekilde dekonstrüksiyon unsurlara ve alt unsurlara ayrılarak bu unsurların hazır giyime nasıl yansıdığı incelenmiştir. Özgün bir görsel analiz formu oluşturulmuş, sektörde yer alan ulusal ve uluslararası zincir mağazalar içinden 6 tanesi seçilerek, internet siteleri üzerinden erişilen tasarımlar bu görsel analiz formu ile yorumlanmıştır. Görsel analiz ile başta giysi türleri ve kullanılan kumaş özellikleri belirlenmiş, sonrasında çarpıcı ve nadir görülme durumlarına göre atamaları yapılan tasarımlar, atandıkları unsur altında değerlendirilmiştir. Ayrıca ortak bir tablo oluşturulmuş, birden fazla dekonstrüksiyon unsurunu barındıran tasarımların yığılma noktaları giysi türü ve unsurlar açısından belirlenmiştir. Yapılan incelemeler doğrultusunda ortaya çıkan sayısal veriler araştırmanın sonucunu oluşturmaktadır. Dekonstrüksiyon unsurlarının hazır giyimde en çok ayrıştırma ve parçalama unsuru ile, en az alt yapıyı görünür kılma unsuru ile yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca birden fazla dekonstrüksiyon unsurunun toplamın içerisinde %23,6 oranında yer aldığı ortaya çıkmıştır. Hazır giyim kitlelere hitap ediyor oluşuyla pek çok bireyi yakından ilgilendirmektedir. Araştırma dekonstrüksiyonun, tasarımı besleyen, sürdürülebilirliğe katkı sağlayan yönleriyle hazır giyim için uygunluğunun ortaya çıkarılması ve modada dekonstrüksiyona yönelik literatürün genişletilmesi açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is aimed to determine the deconstruction factors in the ready-to-wear sector, the determinations are made for deconstruction which is an example of the interaction of design with the concept. Many cases such as different disciplines, geographies, trends and derivatives have been in interaction with fashion design throughout history. The deconstruction which emerged with the attitude of the French philosopher Jacques Derrida against the Western metaphysics in the philosophical field and later concretized with the language and the words, has also shifted to art and design in time, and has taken its place in fashion design. It is possible to see the deconstruction factors in this ready-to-wear sector, which will not be considered independent from the trends and which are tried to provide difference and diversity within a sustainable order. In the scope of the study, the deconstruction is explained from the starting point and the applications of the pioneers in fashion design are exemplified. In the way Fogg describes in her book, the deconstruction is divided into factors and sub-factors and how these factors are reflected in ready-to-wear. An original visual analysis form has been created and 6 of the national and international chain stores in the sector have been selected and the designs accessed via web sites have been interpreted by this visual analysis form. Firstly, the clothing types and the fabric characteristics were determined by visual analysis and then the designs which were assigned according to their striking and rare occurences were evaluated under the factor they were assigned to. Also, a common chart has been formed, and the points of accumulation of the designs containing more than one deconstruction factor are determined in terms of the type of clothes and the factors. The numerical data obtained in the light of the investigations constitute the result of the research. Deconstruction factors were mostly found in ready to wear sector with“decomposition and fragmentation”factor and least with“making the infrastructure visible”. In addition,“multiple deconstruction”was found to be 23.6% of the total. Ready-to-wear appeals to the masses and is of great interest to many individuals. The research is considered important in terms of revealing the ready to wear sector is suitability with deconstruction which supports design and contributes to sustainability. It is also considered important in terms of expanding the literature on deconstruction in fashion.