Türk kökenli yazarların Alman edebiyatına katkıları
Contributions of Turkish origin writers to German literature
  1. Tez No: 562094
  2. Yazar: DÖNÜŞ CESUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Göç, çağımızın önemli sorunlarından biridir. İnsanlığın var olduğu andan bugüne kadar devam eden göçlerin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Ekonomik, sosyal, coğrafi, dini, siyasi gibi etmenlerin yol açtığı göç hareketlerinin zorunlu, gönüllü, sürekli, geçici, gibi çeşitleri vardır. Göç alan ve göç veren yerler, meydana gelen bu göç hareketlerinden olumlu veya olumsuz etkilenmekte, her iki tarafta da ekonomik, sosyal değişiklikler meydana gelmektedir. Göç olgusu toplumları sadece sosyo-ekonomik alanda değil, aynı zamanda edebi alanda da etkilemektedir. Göç alan yerlerde, göç eden kitle sayesinde çok dilli, çok kültürlü bir edebiyat oluşmaktadır. 1961'den günümüze kadar olan süreçte Türkiye'den Almanya'ya göç eden yazarların Alman Edebiyatı'na katkılarının incelendiği bu eser, göç alan ve göç veren yerlerdeki çok dillilik ve kültürlülük açısından irdelenmiştir. Bu tez özetle şu amaçları içerir: • Göç olgusu, nedenleri, sonuçları hakkında genel bir bilgi vermek, • 1961'den günümüze kadar geçen sürede Türkiye'den Almanya'ya yapılan işçi göçlerinin nedenlerini ve tarihsel sürecini incelemek, • Türkiye'den Almanya'ya göç eden yazarların hayatlarını, eserlerini ve Alman Edebiyatı'na olan katkılarını incelemek. Sonuç olarak, Alman Edebiyatı'na olumlu katkılarda bulunan birinci kuşak ve onların devamı niteliğinde olan ikinci ve üçüncü kuşak Türk yazarların Alman Edebiyatı'na dil ve kültürel açıdan ne gibi katkılarda bulunduğu ve Alman Edebiyatı'ndan nasıl etkilendiği ortaya konulmaya çalışılmış ve 50 yıldır devam eden Türkiye-Almanya göç hareketinin yarattığı 'Göçmen Edebiyatı 'incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is one of the crucial problems of this period. There are several reasons for these migrations having continued since human existence. There are several kinds of migrations such as obligatory, voluntary, permanent and temporary. Economy, social life, geography, religion and politics cause these kinds of migrations. Both immigrant-receiving countries and emigrant countries have positive or negative effects, economic or social changes are occurred in both sides. Migration phenomenon influences society in the fields of literature as well as in the fields of social-economic. As result of these immigrants, multi-lingual and multi-cultural society has been formed in these immigrant-receiving countries. This work, intellectualizing thoroughly in terms of multi-lingual and multi-cultural, investigates the contributions of Turkish writers migrating to Germany since 1961 up to the present. To sum up; this thesis comprises these purposes: • to give general information about the reasons and consequences of migration phenomenon. • to investigate the reasons and historical process of labor migrations from Turkey to Germany since 1961. • to investigate the contributions of Turkish writers to German Literature migrating to Germany. As a conclusion; this work has tried to reveal the contributions of the first generation contributing to German literature positively and following generations (second and third) in terms of language and cultural and also it has investigated Migration Literature created by the migrations from Turkey to Germany for 50 years.