Dövme yapmak ve yaptırmakla ilgili hadislerin incelenmesi
The investigation of ahadith relatid to tattoos
  1. Tez No: 562093
  2. Yazar: HARUN MEMETCİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kökeni çok eskilere dayanan, insan vücuduna yapılan dövme, cahiliye döneminde Araplar arasında yaygın bir gelenekti. Her toplumda yapılış amacı farklı olmakla beraber genel olarak kadınlar arasında yapılıyor ve güzel görünmeyi temsil ediyordu. Hz. Peygamber (s.a.v.) döneminde de bu gelenek devam etmiş ve Hz. Peygamber'in sözleriyle dövme yapmak ve yaptırmak yasaklanmış, bu fiili yapanların ise Allah (c.c) tarafından lanetleneceği vurgulanmıştır. Konu ile ilgili hadisler Kütüb-i Tis'a başta olmak üzere birçok kaynakta yer almıştır. Çalışmamızda isnâdları farklı olan hadis metinlerine yer verilerek râviler değişse de metinler arasında bariz bir farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışmamıza konu olan eserlerde dövme yapmak ve yaptırmakla ilgili altmış beş rivâyet tespit edilmiştir. Yirmi bir rivâyetin isnâdında zayıf ve meçhul râvilerin bulunmasından dolayı isnâdı zayıftır. Geriye kalan kırk dört rivâyetin isnâdı sahîhtir. Ayrıca bu rivâyetler dokuz sahâbe ve beş tabiinden nakledilmiştir. Zayıf târikler, diğer râvilerden sahîh olarak gelen isnâtlarla desteklendiğinden dövme yapmak ve yaptırmakla ilgili rivâyetlerin sahîh olduğu, Hz. Peygamber (s.a.v.)'in bu fiili kesin olarak yasaklayıp bu fiili yapanların Allah (c.c.)'ın rahmetinden uzak kalacağını bildirdiği söylenebilir. Dövmenin yapılış amacı birden fazla olmakla beraber her toplumda aynı anlamı ifade etmediğini, fakat dini açıdan bakıldığında bedende kalıcı değişiklik oluşturması ve bu işlemin vücuda eziyet vermesinden dolayı yasaklandığıdır. Ayrıca dövme sağlık açısından riskli bir işlem olup psikolojik açıdan kişileri etkileyen bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Tattoos have a long history and they were known (and common) by Arabs during the jahillayyah. Although tattoos were used for different aims in each society they were more common among women and used to symbolize the beauty (to be beautiful). This tradition survived until the age of Holy Messenger (peace be upon him) anh he prohibited tattoos with his words and said that people who have a tattoo done will be cursed by Allah. The hadithes related with the issue appears in primarily Kutub al-Tisah and also many other resourses. Although there are some different chains of transmissions of hadith texts and narrator changes, there are no exact difference among texts. In the first three centuries of Islamic calendar, we examine sixty five chains of transmission about tattoo making. In these chains of transmissions there are fifty merfu hadith, fourteen mevkuf hadith and the one rest of it are the examples of maktu hadith. Because of the weak and unknown narrator these twenty one chains of transmissions are weak. The rest of the fourty four transmissions are right. Also these transmissions narrarated from nine companion and five follower of the companion. Chains of transmissions which is right coming from other narrators which has dominated to weak paths, The Holy Messenger (s.a.v.) certainly prohibitied this action and those who made thıs action will be away from Allah (c.c)'s mercy. Even though there are more than one aims and different meanings to make tattoos in different societies as the perspectives of religion; making permanent changes of the body and giving harm to body, its prohibited. On the other hand, tattoos are considered risks for the health and it has bad pyschological effects for people.