Landsat 8 OLI uydu görüntüsü kullanılarak saf karaçam (Pinus nigra J.F. Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) meşcerelerinde topraküstü biyokütlenin tahmin edilmesi (Araç Orman İşletme Şefliği örneği)
Estimating aboveground biomass using landsat 8 OLI satellite image in pure crimean pine (Pinus nigra J.F. Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) stands (a case study in Araç Forest Enterprise)
  1. Tez No: 562095
  2. Yazar: RAMAZAN TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, Araç Orman İşletme Şefliğinde Landsat 8 OLI uydu görüntüsü kullanılarak topraküstü biyokütlenin tahmin edilmesidir. Toplam 317 adet örnek alandan yersel ölçümlerle elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu veriler kullanılarak her bir örnek alana ilişkin topraküstü biyokütle hesaplanmıştır. Bununla birlikte, her bir örnek alanın koordinat değerleri kullanılarak Landsat 8 OLI uydu görüntüsü üzerine aktarılarak her bir örnek alana ilişkin bant parlaklık, vejetasyon indis değerleri ile tekstür değerleri hesaplanmıştır. Bant parlaklık değerleri, vejetasyon indis değerleri ve tekstür değerleri ile topraküstü biyokütle değerleri arasındaki ilişkiler çoğul regresyon analizi ile ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, Bant2, Bant4, Bant6 ve Bant11'in bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon denklemi ile topraküstü biyokütle arasında (R_a^2=0.445,Sy.x=37.1738 ton/ha-1), FII, DVI, EVI ve IPVI vejetasyon indislerinin bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon denklemi ile topraküstü biyokütle arasında (R_a^2=0.387,Sy.x=39.4221 ton/ha-1), Bant1_5x5_COR, Bant7_9x9_COR, Bant11_3x3_COR, Bant3_3x3_COR, Bant3_9x9_COR, Bant10_9x9_H, Bant11_5x5_M, Bant7_5x5_V, Bant11_7x7_COR, Bant8_7x7_COR ve Bant4_3x3_M tekstür özelliklerinin bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon denklemi ile topraküstü biyokütle arasında (R_a^2=0.552, Sy.x=33.7669 ton/ha-1) ilişkiler bulunmuştur. Landsat 8 OLI uydu görüntüsü kullanılarak topraküstü biyokütlenin tahmin edilmesinde tekstür özelliklerinin daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the aboveground biomass using Landsat 8 OLI satellite image in Araç Forest Enterprise. The data obtained from ground measurements in 317 sample plots were used. Above-ground biomass for each sample plot was calculated using this data. The band brightness, vegetation indices and texture features values of each sample plot were calculated from the coordinate values of each sample area that were transferred to the Landsat 8 OLI satellite image. The relationships between the aboveground biomass with the band brightness, vegetation indices and texture features values were determined by multiple regression analysis. The results revealed that the aboveground biomass model using Band2, Band4, Band6 and Band11 had an adjusted R2 of 0.445,Sy.x=37.1738 ton/ha-1, the aboveground biomass model using FII, DVI, EVI and IPVI vegetation indices had an adjusted R2 of 0.387, Sy.x=39.4221 ton/ha-1, the aboveground biomass model using Band1_5x5_COR, Band7_9x9_COR, Band11_3x3_COR, Band3_3x3_COR, Band3_9x9_COR, Band10_9x9_H, Band11_5x5_M, Band7_5x5_V, Band11_7x7_COR, Band8_7x7_COR and Band4_3x3_M had an adjusted R2 of 0.552, Sy.x=33.7669 ton/ha-1. In conclusion, the texture features values were better for the prediction of aboveground biomass by using the Landsat 8 OLI satellite image.