Ksantin oksidaz inhibitörü beş üyeli heterohalka içeren n-sübstitüe izoindol-1,3-dion türevlerinin sentezi
The synthesis of five membered heterocyclic n-substituted isoindole-1,3-dion derivatives as xanthine oxidase inhibitor
  1. Tez No: 562099
  2. Yazar: SERAP KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
N-sübstitüe izoindol-1,3-dion türevleri potansiyel biyolojik aktiviteye sahip heterosiklik bileşiklerdir. Bu bileşikler güçlü farmakolojik öneme sahip olmalarından dolayı özellikle ilaç endüstrisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Böylece, biyolojik aktif pek çok bileşiğin iskelet yapısında bulunan 1,2,3-triazol, 1H-tetrazol, 1Н-tetrazol-5-tiyol gibi beş üyeli heterohalka içeren yeni hibrit izoindol-1,3-dion türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitesi önem kazanmaktadır. Bu amaçla, beş üyeli heterohalkalı (1,2,3-triazol, 1H-tetrazol, 1Н-tetrazol-5-tiyol) birimleri içeren yeni N-sübstitüe izoindol-1,3-dion türevleri sentezlendi ve yapıları spektroskopik yöntemlerle belirlendi. Sentezlenen türevlerin Ksantin Oksidaz (XO) enzimi üzerine in vitro inhibisyon etkileri incelendi. 1,2,3-triazol yapısı içeren sistemlerin 1H-tetrazol ve 1H-tetrazol-5-tiyol sistemi içeren türevlere göre çok daha iyi XO inhibitörü olduğu belirlendi. 1,2,3-Triazol türevlerinin potansiyel XO inhibitörü adayı olabileceği elde edilen sonuçlar ile desteklendi.
Özet (Çeviri)
N-substituted isoindole-1,3-dione derivatives are heterocyclic compounds exhibiting potential biological activity. Due to their strong pharmacological importance, these compounds are widely used in the pharmaceutical industry in particular. It is therefore important to investigate the synthesis of isoindole-1,3-dione derivatives fused with five-membered heterocyclic structures (1,2,3-triazole, 1H-tetrazole, and 1Н-tetrazole-5-thiol) all of which are situated in the skeletal structure of many biologically active compounds, and their effects on biological activity. To this end, novel N-substituted isoindole-1,3-dione derivatives containing five-membered heterocycle units (1,2,3-triazole, 1H-tetrazole, and 1Н-tetrazole-5-thiol) were synthesized and their structures determined using various spectroscopic methods. We investigated the in vitro inhibition effects of synthesized derivatives on the Xanthine Oxidase (XO) enzyme and found systems containing 1,2,3-triazole structures were to be much better XO inhibitors than derivatives containing 1H-tetrazole and 1H-tetrazole-5-thiol system. Accordingly, our findings indicate that 1,2,3-triazole derivatives are potential XO inhibitor candidates.