Suriyeli mültecilerin Malatya'da coğrafi dağılışı ve sosyo-ekonomik etkileri
Geographical distribution and socio-economic effects of Syrian refugees in Malatya
  1. Tez No: 562113
  2. Yazar: İRFAN TAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
2010 yılının Aralık ayında Tunus'ta cereyan eden Yasemin Devrimi veya Arap Baharı olarak bilinen halk ayaklanmaları kısa sürede Kuzey Afrika ve Orta Doğu'ya yayılmıştır. Bu ayaklanmaların başladığı Orta Doğu ülkelerinden bir tanesi de Suriye'dir. Suriye'de 2011 yılının Mart ayında başlayan küçük gruplar halindeki protestolar kısa sürede bütün ülkeyi etkisi altına alan bir halk ayaklanmasına dönüşmüştür. Esad rejiminin gösterilere ve protestolara silahlı müdahalede bulunması neticesinde olaylar uzun yıllardır devam eden bir iç savaşa dönüşmüş durumdadır. Bu devam eden iç savaş neticesinde Suriye'de 8 yıldır şiddetli bir şekilde artan olaylar yüzünden milyonlarca Suriyeli kendi ülkesinden ayrılarak başta komşu ülkeler olmak üzere dünyanın diğer farklı bölgelerine göç etmek zorunda kalmıştır. Suriyeli mültecilerin sığındığı komşu ülkelerinden biride Türkiye'dir. Türkiye'nin hemen her bölgesinde yaşamlarını sürdüren Suriyeli mültecilerin yerleştirildiği illerden bir tanesi de Malatya'dır. Bu çalışmada Suriyeli mültecilerin Malatya ilindeki coğrafi dağılışları ve sosyo-ekonomik etkileri araştırılmıştır. Yapılan araştırma ve çalışma kapsamında yerli halktan 843, Suriyeli mültecilerden ise 823 kişiyle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen anket ve yüz yüze görüşmeler neticesinde hazırlanan sorulara cevap aranmış, gerek yerel halkın gerekse de Suriyeli vatandaşların karşılıklı bakış açıları ve görüşleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede öncelikli olarak Suriyeli mültecilerin Malatya ekonomisi üzerindeki etkisi ve yerel halkın Suriyelilere karşı bakış açısı araştırılmış ve bu konu üzerine yoğunlaşmıştır. Yapılan anketin kapsama alanı Malatya ilinin Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerinde mültecilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerdir. Bunun neticesinde bu çalışmada Suriyeli sığınmacıların Malatya ilindeki istihdam, ev kiraları, işçi ücretleri ile şehrin sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In December 2010, the the Jasmine Revolution in Tunisia, or the popular uprisings known as the Arab Spring spread to North Africa and the Middle East. One of the Middle East countries where these uprisings have began is Syria. Small groups, which began in Syria in March 2011, turned into a popular uprising in a short period of time, under the influence of the whole country. As a result of the armed intervention of the Assad regime in demosnstrations and protests, the events have turned into a civil war that has been going on for many years. As a result of the on goning civil war in Syria fort he last 8 years, because of the violent events, millions of Syrians have left their home country and have had to migrate to other regions of the world, especially the neighboring countries. Syrian refugees seek refuge in neighboring countries, one of the which is Turkey. In also every region of Malatya, Turkey also one of the provinces where the placement of Syrian refugees who are living. In this study, the geographical distribution and socio-economic effects of Syrian refugees in Malatya province were investigated. 843 of the locals and 823 of the Syrian refugees were surveyed. The questionnaire and face-to-face interviews were conducted to answer the questions of the local population and the Syrian citizens. In this context, the impact of Syrian refugees on Malatya economy and the perspective of local people towards Syrians have been researched and focused on this issue. The scope of the research is the neighborhoods where refugees live intensively in Yeşilyurt and Battalgazi Municipalities of Malatya. As a result of this study, the effects of Syrian refugees on employment, house rents, worker wahes and the socio-economic and cultural characteristics of the city has been examined.