İslam karşıtı siyasi partiler ve seçmen profili: Almanya ve Fransa karşılaştırması
Anti-İslam political parties and profile of voter: The comparison of Germany and France
- Tez No: 562116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN UÇAR KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda İslomofobinin Avrupa ülkelerinde siyasi hayatta da etkili olduğu görülmektedir. İslamofobi kavramı bir ön yargı olarak nitelendirilmesine rağmen aslında yeniden üretilmiş bir“öteki”, bir düşman konumunu doldurmaktadır. Tarihsel olarak köklü bir geçmişe sahip olmasının yanısıra İslamofobi olgusu, zaman zaman yeniden diriltilmekte ve bir araç olarak kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa' da aşırı sağ partiler, son yıllarda İslam karşıtlığı içeren söylemler ve politikalar üretmektedir. Bu argüman ile birlikte taraftar sayısını arttırmak istemektedir. Almanya ve Fransa, Avrupa ülkeleri arasında islamofobi örneklerinin en fazla görüldüğü ülkelerdendir. Ayrıca bu iki ülkenin son yıllardaki seçim sonuçlarına baktığımızda görmekteyiz ki İslamofobik söylemler ve politikalar üreten aşırı sağ partiler oylarını arttırmaktadır. Almanya' da 2013 yılında kurulan“Almanya için Alternatif Parti (AfD)”ve Fransa' nın köklü bir partisi olan aşırı sağ partisi“Ulusal Birleşme (RN)”, bu partilerin en önemli örnekleridir. Bu çalışmada göçmen karşıtlığını daha çok Müslümanlara yönelterek İslamofobik söylemler ve politikalara sahip olan AfD ve RN partileri ve onların seçmen profilleri karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it seems that Islamophobia has an influence on political life in European countries. Although the Notion“Islamophobia”is characterized as a prejudgement in fact it supply the place of“the other”and an enemy produced again. As well as Islamophobia has an original background historically, it is sometimes revived and used as a means. Especially, in recent years in Europe far right parties prduce anti-islamic statements and politicies. And they want to increase their supporters thanks to this argument. Germany and France are between the European countries where the exander of Islomophobia are mostly seen. However, when we review the recent election results of these countries, we see that the countries which projudice islomophobic statements increase their votes. In Germany founded in 2013 AfD and France's historical far right party are the most important examples of these parties.In this study, AfD and RN parties, evolving their statement the target from anti-immigration to anti-islam, and their policies and their voter profiles are examined comparatively.