Misvaktan aktif karbon üretimininoptimizasyonu ve karakterizasyonu
Characterization and optimization of production activated carbon from miswak
  1. Tez No: 562126
  2. Yazar: ÇAĞATAY SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE VİLDAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, misvak tozlarından aktif karbon üretiminin optimizasyonu Taguchi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Piroliz sıcaklığı (0-500°C), emdirme oranı (H3PO4/misvak tozu: 2:1 – 4:1), karbonizasyon sıcaklığı (600-800°C) ve karbonizasyon süresi (45, 60 ve 75 dk) parametreler olarak seçilmiştir. Daha büyük daha iyi istatistik parametrelerine göre yapılan değerlendirme sonucunda optimum koşullar; piroliz sıcaklığı: 400°C, emdirme oranı: 4:1, karbonizasyon sıcaklığı: 700°C ve karbonizasyon süresi 45dk olarak belirlenmiştir. Bu koşullar altında üretilen aktif karbon için yüzey alanı 1186 m2/g olarak bulunmuştur. Ayrıca üretilen aktif karbonların yüzey alanları ve gözenek boyut dağılımları BET analizi ile, yüzey morfolojisi SEM analizleriyle ve yüzey fonksiyonel grupları FT-IR analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of activated carbon production from Miswak powders was carried out by using Taguchi method. The pyrolysis temperature (0-500°C), impregnation rate (H3PO4/Miswak powder: 2:1-4:1) carbonization temperature (600-800°C), and carbonization time (45- 75 min) were selected as parameters. The optimum conditions were determined as follows: pyrolysis temperature: 400°C, impregnation ratio: 4: 1, carbonization temperature: 700°C and carbonization time: 45 min. The surface area of the activated carbon produced under these conditions was found to be 1186 m2/g. In addition, surface area- pore size distributions, surface morphology and surface functional groups of activated carbons were determined by using BET analysis, SEM analysis FT-IR analysis, respectively.