Bazı by-pass tip budama makaslarının kesme kuvvetleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some by-pass type pruning shears in terms of cutting forces
  1. Tez No: 562136
  2. Yazar: ESRA SEDEF MİRALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEKGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, budama makaslarının tasarımsal özelliklerinin armut dallarını kesme kuvveti üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. By-pass tipi budama makaslarının karşılaştırılmasında, Samsun yöresinde yetiştirilen, Deveci çeşidi armut meyvesine ait dallar kullanılmıştır. Beş farklı by-pass budama makasları, üç çap grubunda 3 hız seviyesinde 6 tekerrürlü olacak şekilde denemeye alınmıştır. Deveci çeşidi armut dallarına ait çap değerleri kovaryet olarak modele dahil edilmiş, bunların etkisi modelden elemine edilerek, makasların tasarımsal özelliklerinin kesme kuvvet değeri üzerine etkisi belirlenmiştir. Veriler istatistiksel analizler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre en düşük kesme kuvvetine, ikinci çap grubunda 42.82 N ile 1 numaralı by-pass budama makasında ve en büyük kesme kuvveti değerine üçüncü çap grubunda 402.85 N ile 5 numaralı by-pass budama makasında ulaşılmıştır. Bütün veriler birlikte değerlendirildiğinde 1 numaralı by-pass budama makasının diğer makaslara göre daha az kuvvet harcayarak aynı işlemi gerçekleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of pruning shears on cutting force of pear branches. In comparison of by-pass type pruning shears, branches of pear fruit of Deveci variety grown in Samsun region were used. Five different by-pass pruning shears were tested in 3 groups of diameters with 6 replications at 3 speed levels. Diameter values of Deveci varieties pear branches were included in the model as covariate and their effect was eliminated from the model and the effect of the design features of the shears on the shear force value was determined. The data were compared with statistical analyzes. According to the results obtained, the lowest shear force was obtained by the number 1 by-pass pruning machine with 42.82 N in the second diameter group and the highest shear force value by the number 5 by-pass pruning machine with 402.85 N in the third diameter group. When all the data were evaluated together, it was seen that the by-pass pruning shear No. 1 performed the same process by consuming less force than the other shears.