Morfolojik ve fonksiyonel kardiyak görüntülerin korelasyonu; gated miyokard perfüzyon spect ve BT anjiyografi füzyonu
Correlation of morphological and functional cardiac images; fusion of myocardial perfusion spect and CT angiography
  1. Tez No: 452494
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZGÜR KARAÇALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Koroner arterlerinde çok sayıda plak olan vakalarda, by-pass greft ve perkütan koroner girişim öyküsü bulunan bazı olguların devam eden klinik şikayetleri üzerine yapılan gated Miyokard Perfüzyon Sintigrafi (gMPS) değerlendirmelerinde; geri dönüşümlü veya sabit perfüzyon defekti izlenmekte olup, bu duruma hangi koroner darlığın neden olduğu klinik bir sorun oluşturabilmekte ve müdahale edilecek lezyonun belirlenmesinde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda izlenebilecek en uygun yaklaşım; gMPS görüntülerinin Koroner Bilgisayarlı Tomografi (BT) Anjiyografi görüntüleri ile birleştirilerek, perfüzyon defektine neden olan lezyonun doğrudan gösterilmesidir. Aksi takdirde, gMPS ve girişimsel koroner Anjiyografi arasında ortaya çıkan uyumsuzluklar; hasta yönetimini güçleştirebilmekte, bu durum gereksiz ve riskli girişimsel yaklaşımlara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; birden fazla koroner darlığı olan, bypass greft ve perkütan girişim olan hastalarda, hemodinamik olarak ciddi koroner darlıkların saptanmasında fonksiyonel ve anatomik kardiyak görüntülerin birleştirilmesi ile yapılan Kardiyak Hibrid Görüntüleme'nin (KHG) değerinin ortaya konulmasıdır. MATERYAL VE METOD: 2011-2016 yılları arasında GATA Nükleer Tıp A.D.'nda, Tc 99m-MIBI gMPS ve gMPS tarihi ile uyumlu olarak son üç ay içerisinde, GATA Radyoloji A.D.'nda koroner BT Anjiyografi tetkikleri yapılmış hastalar, hastane arşivinden tarandı. Her iki tetkikin de yapıldığı hastalar içerisinde; gMPS'de iskemi veya infarkt tespit edilen, BT Anjiyografi'de birden fazla koroner darlıkları saptanan, by-pass greft ve stent öyküsü bulunan ve GATA Kardiyoloji A.D.'nda girişimsel koroner Anjiyografi yapılan toplam 36 hasta (10'u kadın, 26'sı erkek) çalışmaya dahil edildi. Her iki tetkike ait görüntüler kliniğimizde mevcut SPECT/BT iş istasyonuna (Advantage Workstation 4.3, GE Healthcare, ABD) aktarıldı. gMPS ve koroner BT Anjiyografi görüntüleri iş istasyonumuzda bulunan“CardIQ Fusion”programı kullanılarak birleştirildi ve füzyon görüntüleme işlemi gerçekleştirildi. Çalışmanın gMPS görüntüleri görsel ve yarı sayısal şekilde GATA Nükleer Tıp A.D.'nda görevli iki Nükleer Tıp uzmanı tarafından Quantitative Gated SPECT/Quantitative Perfusion SPECT (QGS/QPS, Cedars-Sinai Medical Center, Los Angeles, CA) otomatik yazılım programı ile değerlendirildi. Koroner BT Anjiyografi görüntüleri, GATA Radyoloji A.D.'nda görevli BT Anjiyografi konusunda tecrübeli Radyoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. KHG, Gata Nükleer Tıp A.D.'nda görevli çalışma sonuçlarından habersiz iki uzman doktor tarafından diğer tetkik sonuçlarından habersiz şekilde, görsel olarak değerlendirildi. Koroner BT Anjyografi ve koroner Anjiyografi'de saptanan damar lümenini %50 veya daha fazla daraltan darlıklar“anatomik olarak önemli”, KHG'de perfüzyon defekti ile uyumlu koroner arter lümenindeki %50 ve üzerindeki darlık varlığı ise“hemodinamik olarak önemli”kabul edildi. Sol ana koroner ve üç büyük koroner arterdeki anatomik olarak önemli ve hemodinamik olarak önemli darlıkların saptanması açısından Koroner BT Anjiyografi, koroner Anjiyografi ve KHG arasındaki istatistiksel uyum varlığı McNemar testi, uyumun derecesi ise kappa istatistiği kullanılarak araştırıldı. Değerlendirilen parametreler arası farklar p:
Özet (Çeviri)
Objective: In the evaluation of gated Myocard Perfusion Scintigraphy performed upon ongoing clinical complaints for the cases having a large number of plaques in the coronary arteries and a history of multivessel bypass and stent; reversible or fixed perfusion defect exists and stenosis of which coronary artery causes this condition may create a clinical problem and difficulties may be encountered in the determination of lesion to be intervened. The most appropriate approach to be followed in such conditions is direct demonstration of the lesions causing perfusion defects by combining of gMPS with CT Angiography images (fusion). Otherwise, discrepancies revealing between gMPS and invasive angiography may complicate patient management and lead to unnecessary risky invasive procedures. The aim of this study is to evaluate the value of Cardiac hybrid imaging, which is performed by the fusion of functional and anatomic cardiac images, in detection of hemodynamically significant coronary stenosis in the cases with multiple coronary stenosis and a history of bypass graft and percutaneous invasive procedures. MATERIAL AND METHODS: Patients, who are performed Tc 99m-MIBI gMPS in Department of Nucleer Medicine and synchronously CT angiography perfomed in the last three months of this procedure in Department of Radiology, were reviewed from hospital archives between 2011-2016. Among these patients, a total of 36 patients (10 female, 26 male) in whom ischemia or infarction were detected on gMPS and multiple coronary stenosis were concomitantly detected on CT angiography, with a history of bypass graft and stent and undergone interventional coronary angiography at GATA Cardiology Department, were included in this retrospective study. Images pertaining to both modalities were retrieved from hospital archives and transferred to SPECT/CT work station. Fusion imaging was successfully obtained by combining gMPS and coronary CT angiography images via“CardIQ Fusion”programme. gMPS images were revaluated visually and semiquantitatively by two seperate nuclear medicine specialists blindly. Coronary CT angiography images were revaluated by an -experienced in CT angiography- radiology specialist. Cardiac hybrid images were interpreted visually by two seperate nuclear medicine specialists blindly. Stenosis over 50% detected on coronary CT angiography and invasive coronary angiography were considered 'anatomically significant'; stenosis over 50% in coronary artery, which are concordant with perfusion defect on CHI, were considered 'hemodinamically significant'. Statistical analysis to show concordance between coronary CT angiography, invasive coronary angiography and CHI in detection of anatomically or hemodinamically significant stenosis in LMCA and three other major coronary arteries, were done by McNemar and kappa test by using SPSS 22 Windows software. p ≤ 0,05 value was accepted as statistically significant. Comparison of coronary arteries responsible for the perfusion defects on CHI, gMPS and other comparisons were defined as percentages (%). RESULTS: Statistical analysis of coronary CT angiography and interventional coronary angiography in detection of anatomically significant stenoses in LMCA, LAD, LCx and RCA was not significant (p=1.000, p=0.070, p=0.549, p=1.000, respectively). Concordance degrees for LMCA, LAD, LCx and RCA were found statistically significant and defined as good, fair, poor and good, respectively (kappa=0.620-p