Yalın üretim tekniklerinin bir tekstil dokuma işletmesinde uygulanması
Application of lean manufacturing techniques in a textile weaving mill
  1. Tez No: 562137
  2. Yazar: ZAFER SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dokuma işletmelerinde tip değişimi süreleri önemli bir randıman kaybıdır. Bu kaybı minimize etmek için işletmeler farklı yöntemler kullanmaktadır. Bu çalışmada, entegre bir tekstil fabrikasının dokuma işletmesinde tip değişim süresinin azaltılması için yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Problemin çözümünde kavramsal modelleme ile bağımlı ve bağımsız değişkenler tespit edilerek mevcut durumun parabolik matematiksel denklemi tespit edilmiştir. Tip değişiminin matematiksel denkleminin sabit katsayılarını bulurken aritmetik ortalama, pareto analizi, gauss eliminasyon metodu, regresyon analizi ve tutarlık kontrolü metodları kullanılmıştır. Tip değişimi denklemi tespit edildikten sonra değişkenler üzerinden hedef belirlenerek yalın üretim tekniklerinden biri olan SMED (Single Minute Exchange of Dies) analizi ile yeni tip değişim süresi bulunmuştur. İşletmelerin tip değişimi yaparken, çalışma metodu ve planlamasında hangi konulara dikkat etmesi gereksinimleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In textile weaving mills, changeover times are a significant loss of efficiency. Businesses use different methods in order to minimize this loss. In this study, the practices for reducing changeover time of the weaving department in an integrated textile factory are held. In the problem solving process, parabolic mathematical equation of the current situation was determined by conceptual modeling, and dependent and independent variables. Arithmetic mean, pareto analysis, gaussian elimination method, regression analysis and consistency control methods were used to find the constant coefficients of the mathematical equation of the changeover. After the changeover equation was determined, the goal was set by the variables and the new changeover time was found via SMED (Single Minute Exchange of Dies) analysis, one of the lean manufacturing techniques. It is concluded what should be taken into consideration by companies in working method and planning.