KOBİlerin işletme fonksiyonları açısından karşılaştığı sorunların analizi ve performansa etkisi: Tokat ili örneği
Analysis of the problems faced by SMEs in terms of enterprise functions and the impact on performance: The case of Tokat province
  1. Tez No: 562138
  2. Yazar: MEVLÜDE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkemizde ve dünyada ekonomik ve sosyal yapının gelişmesinde KOBİ'ler çok önemli bir yere sahiptir. Ancak KOBİ'ler yönetim, pazarlama, üretim, finans, insan kaynakları, muhasebe fonksiyonları açısından pek çok sorunla karşılaşmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, ekonomik hayata önemli katkıları olduğu düşünülen 10 ve daha fazla çalışanı olan, imalat sanayinde faaliyet gösteren Tokat'taki KOBİ'lerin işletme fonksiyonları açısından karşılaştıkları sorunları belirlemek, bu sorunların işletmelerin performansına etkisini ölçmektir. Karşılaşılan sorunlar KOBİ'lerin büyümesi önünde birer engel oldukları için; bu sorunların tespit edilip, çözüm önerilerinin getirilmesi gerektiği çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde KOBİ'lerin tanımlanması, KOBİ'lerin özellikleri, ekonomilerdeki yeri ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; işletme fonksiyonları tanımlanmış, işletme fonksiyonları açısından karşılaşılan sorunlar açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin işletme fonksiyonları açısından karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunların işletmelerin performansına etkisini ölçmek amacıyla anket yapılmıştır. Çalışmada işletmelerin demografik özellikleri, yönetim, pazarlama, üretim, finans, insan kaynakları ve muhasebe fonksiyonlarına ilişkin bilgiler ve bu fonksiyonlara ilişkin sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca yaşanan sorunların işletmelerin performansına etkisi ortaya konulmuştur. KOBİ'lerin yönetim fonksiyonu kapsamında planlama, organizasyon, yöneltme ve denetim alanlarında sorun yaşadıkları belirlenmiştir. İşletme fonksiyonları kapsamında ise yönetim, pazarlama, üretim, finans, insan kaynakları ve muhasebe alanlarında sorun yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs) have a significant place in the imporvement of economical and social development in Turkey and in the World. However, SMEs encounter many problems based on management, marketing, manufacturing, finance, human resources and accounting. The aim of this research is to determine the enterprise problems encountered by SMEs in Tokat having10 or more employees, who are considered to have important contributions to economic life, and to measure the impact of these problems on the performance of enterprises. Since the problems encountered are an obstacle to the growth of SMEs; identification of these problems and presenting the necessity of solution suggestions reveal the importance of this research. This research has three sections. In the first section, the informations about the definition of SMEs, the properties of SMEs and their importance and place in economies are given. In the second section, enterprise functions of them are introduced, the problems encountered in terms of enterprise functions are explained. In the third section of this study, survey is conducted in order to determine the problems based on enterprise functions faced by SMEs in the manufacturing industry and measure the effects of these problems on the business performance. In this study, information about demographic characteristics of enterprises, management, marketing, production, finance, human resources and accounting functions are given and the problems related to these functions are presented. Moreover, the effect of these problems on the performance of the enterprises is revealed. Within the scope of the management function, it is determined that SMEs experienced problems in planning, organization, orientation and supervision. Within the scope of enterprise functions, it is determined that they experienced problems in management, marketing, production, finance, human resources and accounting.