Meslek lisesi bilişim teknolojileri alanı öğrencilerinin işletmelerde beceri eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri (Denizli ili örneği)
Problems encountered by the vocational high school information technology students in skill training at workplace and solution suggestions (The city of Denizli sample)
  1. Tez No: 562154
  2. Yazar: ALİ BOZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı meslek liselerinin bilişim teknolojileri alanında öğrenim gören öğrencilerin işletmelerde beceri eğitiminde karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler üretmektir. Araştırmanın evrenini Denizli ilinde bulunan meslek liselerinin, Mesleki Eğitim Kanunu'na göre işletmelerde beceri eğitimi yapan, bilişim teknolojileri alanı 12. sınıf öğrencileri ve koordinatör öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinde öğrenim gören 193 son sınıf bilişim teknolojileri alanı öğrencisi ve 53 koordinatör öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilere ve öğretmenlere uygulanmak üzere iki anket geliştirilmiş ve işletmelerde karşılaşılan sorunlar işletme, mevzuat, okul, öğrenci ve öğretmen olmak üzere beş boyutta incelenmiştir. Öğretmen algılarına göre en yüksek ortalamaya sahip boyut mevzuat boyutu olurken en düşük katılım düzeyi öğretmen boyutunda olmuştur. Öğrenci algılarına göre en yüksek düzeyde katılım mevzuat boyutunda en düşük katılım düzeyi de öğrenci boyutunda gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda; 1. Öğretmen ve öğrenci algılarına göre işletme, mevzuat, okul, öğrenci ve öğretmen boyutlarında sorunlar olduğu, 2. İşletmelerde beceri eğitiminde karşılaşılan sorunlara yönelik öğretmen algılarının; cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenine göre hiçbir boyutta anlamlı bir farklılık oluşmadığı, okul türü değişkenine göre öğrenci boyutunda anlamlı bir farklılık gösterdiği, 3. İşletmelerde beceri eğitiminde karşılaşılan sorunlara yönelik öğrenci algılarının cinsiyet değişkenine göre işletme, mevzuat ve öğrenci boyutlarında anlamlı bir farklılık gösterdiği, işletmeyi bulan kişi değişkenine göre, işletme boyutunda anlamlı bir farklılık gösterdiği, öğrencinin mezun olduktan sonra alanında çalışmayı isteyip istemediği değişkenine ve sektör değişkenine göre hiçbir boyutta anlamlı bir farklılık göstermediği, okul türü değişkenine göre işletme, mevzuat, öğrenci ve öğretmen boyutlarında anlamlı bir farklılık görüldüğü, 4. İşletmelerde Beceri Eğitiminde karşılaşılan sorunlara ilişkin öğrenci ve öğretmen algıları arasında öğrenci ve öğretmen boyutlarında anlamlı bir farklılık görüldüğü sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to detect the problems encountered by the vocational high school information technology students in Skill Training at Workplace and to bring solutions to these problems. The universe of the research is comprised of 12th grade information technology department students of Vocational and Technical Anatolian High Schools in Denizli who are getting Skill Training at Workplace according to Law no. 3308 on Vocational Education. The sampling is comprised of 193 last grade information technology department students and 53 coordinator teachers who are studying in Pamukkale and Merkezefendi towns. In the research, two types of the survey have been developed to be applied to the students and teachers and the problems encountered in the workplaces are examined in five dimensions; workplace, regulations, school, student and teacher. According to the perceptions of the teachers; the highest rate is in the regulations dimension and the lowest one is in the teacher dimension. According to the perceptions of the students; the highest rate is in the regulations and the lowest one is in the student dimension. The results of the research are as listed below: 1. According to the perceptions of the teachers and students there are problems in workplace, regulations, school, student and teacher dimensions. 2. Perceptions of the teachers to the problems encountered in Skill Training at Workplace do not show a significant difference according to gender and occupational experience variable but according to type of school variable they show a significant difference in student dimension. 3. The perceptions of the students to the problems encountered in still training at workplace show a significant difference in workplace, regulations and students dimensions according to gender variable, they show a significant difference in workplace dimension according to the finder of workplace variable, they do not show any significant difference in any dimension according to the will of working in his/her field after graduation variable and sector variable, they show a significant difference in workplace, regulations, student and teacher dimensions according to type of school variable. 4. In the perceptions of the teachers and students to the problems encountered in Skill Training at Workplace a significant difference is seen in student and teacher dimensions.