Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları sosyo-ekonomik sorunların çözümüne yönelik sosyal politikalar: Kocaeli ili örneği
Social pollicies aimed at the socio- economic problems of Syrian refugees living in Turkey: The Kocaeli case
  1. Tez No: 562168
  2. Yazar: ARİF SERKAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda çeşitli Arap devletlerinde görülen politik, iktisadi ve toplumsal sorunlar ülke yönetimlerinin değişiklik göstermesine, toplum bilincinin kuvvetlenerek halkın müşterek amaçlarla hareket etmesine neden olmuştur. Arap Baharı 21. yüzyılın en büyük olayı olarak nitelendirilmektedir. 17 Aralık 2010 tarihinde başlayıp sonrasında Ortadoğu ülkelerine yayılmıştır. Suriye 15 Mart 2011 tarihinde Arap Baharına dâhil olup bu baharı en acı biçimde yaşayan ülke olmuştur. Suriye içinde yaşanan Arap Baharı zaman geçtikçe iç savaş biçimine dönüşerek çok ağır kayıplar ile karşılaşılmıştır. Suriye'de sürmekte olan iç savaş sonucunda birçok Suriyeli ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır. Bu göç çeşitli ülkelere yapılırken en büyük göç dalgası Türkiye üzerine olmuştur. 2017 yılı itibariyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin 29.230 kişisi Kocaeli'de hayatlarını devam ettirmektedir. Bu çalışmamızda Kocaeli ili yerel yönetimince sığınmacıların yaşadıkları sosyo-ekonomik sorunlara yönelik sosyal politikaları ve bu politikaların uygulamaları araştırılmıştır. Birinci bölümde göç ve sosyal politikalar kavramsal çerçeve başlığı altında işlenmiştir. İkinci bölümde dünyada ve Türkiye'de göç ile Suriyeli sığınmacı problemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları sosyo-ekonomik sorunların çözümüne yönelik sosyal politikalar Kocaeli ili örneğinde irdelenmiştir. Anahtar
Özet (Çeviri)
The political, economic and social problems seen in the various Arab states in recent years have led to a change in the rule of the country and a strengthening of the society's consciousness and the common act of the people. The Arab Spring is regarded as the greatest event of the 21st century. Started on December 17, 2010 and spread to the Middle East countries. Syria was included in the Arab Spring on March 15th, 2011, and this was the worst living country in the world. Arab Spring, which lived in Syria, turned into a form of civil war and was met with very heavy losses. As a result of the ongoing civil war in Syria, it has been forced to abandon more than one Syrian state. While this migration was made to various countries, the biggest migration wave was on Turkey. As of 2017, 29,230 people of Syrians who took refuge in Turkey are living their lives in Kocaeli. In this study, the social policies of the asylum seekers living in the local government of Kocaeli province and the applications of these policies have been researched. In the first chapter, immigration and social policies are handled under the conceptual framework title. In the second part, immigration and Syrian asylum seeker problems in the world and Turkey are examined. In the third part, social policies for the solution of asylum seekers' socio-economic problems of Syrian asylum-seekers living in Turkey are examined in Kocaeli example.