Sağlık çalışanlarının üretkenliğini etkileyen faktörler: Bir özel hastane örneği
Factors affecting the productivity of health workers: A private hospital sample
- Tez No: 562172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Public Health, Hospitals
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kesitsel araştırmada, Karabük ilinde özel bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının üretkenlik düzeylerinin ve bu düzeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma grubunu, Karabük Özel MEDİKAR Hastanesi'nde sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıflarında görev yapan toplam 180 sağlık çalışanının 164'ü (%91,1) oluşturdu. Araştırmanın bağımlı değişkeni, sağlık çalışanlarının üretkenlik düzeyidir. Bağımsız değişkenler ise çalışma koşulları ve özlük hakları ile ilgili özellikler, iş stresi, iş güvencesizliği ve örgütsel bağlılık düzeyleridir. Veri toplama aracı olarak 1) tanımlayıcı soru formu, 2) Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği, 3) İş Stresi Ölçeği, 4) İş Güvencesizliği Ölçeği ve 5) Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanıldı. Veriler, 02.10.2015-01.02.2016 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Veriler, ki-kare ve pearson korelasyon testleri ile analiz edildi. Araştırmanın uygulanabilmesi için Karabük Üniversitesi'nden etik kurul onayı alındı. Sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 28.3±8.5'dir. Araştırma grubunun büyük bölümü kadındır (%69,5). Çalışanların %39,0'ının öğrenim düzeyi lisans ve lisansüstüdür ve %47,0'ı ebe ve hemşiredir Araştırma grubunun üretkenlik puanı ortalaması 21,4±13,9 olup, yaklaşık yarısının (%49,7) üretkenlik puanı ortanca değerden yüksek idi. Üretkenlik düzeyi 30 yaşın üstünde (%61,1), erkeklerde (%67,3) ve hekimlerde (%74,1) yüksekti. İş stresi puanı yükseldikçe üretkenlik düzeyi düşüyordu (r= 0.702 p= 0.000). İş güvencesizliği algısı ve örgütsel bağlılık puanı yükseldikçe üretkenlik artıyordu (r= -0.398 p= 0.000, r= -0.341 p= 0.000). Araştırma, özel sağlık çalışanlarının önemli ölçüde psikososyal risk faktörüne maruz kaldığını göstermektedir. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesine gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study, it was aimed to determine the productivity levels of health workers who work in a private hospital in Karabuk and the factors affecting this level. The study group consisted of 164 (91.1%) out of 180 health workers working in the health and auxiliary health classes at Karabuk Private MEDIKAR Hospital. The dependent variable of the study was the productivity level of health workers. The independent variables were working conditions and personal rights, job stress, job insecurity and organizational commitment levels. Data collected through five forms: 1) descriptive questionnaire form, 2) Endicott Work Productivity Scale, 3) Work Stress Scale, 4) Work Insecurity Scale and 5) Organizational Commitment Scale. Data were collected through face-to-face interviews between 02.10.2015 and 01.02.2016 and analyzed by chi-square and pearson correlation tests. Ethical approval was obtained from Karabuk University. The average age of health workers was 28.3±8.5. The majority of the study group was female (69,5%). 39,0% of the workers had undergraduate and graduate degrees and 47,0% was midwives and nurses. The mean of productivity score of the study group was 21.4±13.9. Nearly half of the workers (49,7%) had a higher productivity score than the median value. The productivity level was high in persons above 30 years of age (61,1%), males (67,3%) and physicians (74,1%). The productivity scores of workers decreased as the work stress scores of them increased (r= 0.702 p= 0.000). The productivity scores of workers increased as job insecurity perception and organizational commitment score of them increased (r= -0.398 p= 0.000, r= -0.341 p= 0.000 respectively). The study shows that private health sector workers are exposed to a significant psychosocial risk factor. There is a need to improve the working conditions and personal rights of health workers.