Kanguru bakımı için giysi tasarlanması (sarbebe), bu giysiyle yapılan kanguru bakımının anne ve yenidoğanın konforuna etkisi
Designing dress (sarbebe) for kangaroo care, the effect of kangaroo care provided with this dress on mother and newborn's comfort
  1. Tez No: 562171
  2. Yazar: HAMİDE ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kanguru bakımı (KB), ebeveyn-bebek arasında etkileşimi sağlayan ten tene temastır. Bu çalışmanın birinci amacı; KB'nda annelerin giyeceği giysinin tasarlanması ve Kanguru Bakımı Konfor Ölçeği'nin (KBKÖ) geliştirilmesidir. İkinci amacı ise bu giysiyle uygulanan KB'nın anne ve bebeğinin konforuna etkisini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmanın birinci aşaması KB için giysi tasarlanması ve metodolojik, ikinci aşaması ise randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ölçek geliştirme aşaması, 253 anne ve bebeği ile ikinci aşaması; 30 müdahale grubu, 30 kontrol grubu anne ve preterm bebeği ile gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubundaki annelere çalışma için tasarlanan Sarbebe adı verilen giysi giydirilerek, kontrol grubuna servis rutinine göre KB verilmiştir. Veriler IBM SPSS Statistics 23 ve AMOS 22 programına aktarılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Geliştirilen ölçeğin doğrulayıcı faktör analizi modeline ilişkin uyum indeksi değerleri χ²/sd:2,908, RMSEA: 0,077, GFI: 0,862, CFI: 0,897, SRMR: 0,063 olarak bulunmuştur. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı tüm ölçek için 0,872 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Kangaroo care (KC) is skin-to-skin contact that ensures interaction between the parent and baby. The first aim of this study was to design the dress that mothers will wear in KC and to develop the Kangaroo Care Comfort Scale (KCCS). The second aim was to determine the effect of KC provided with this dress on mother and newborn's comfort. MATERIAL AND METHOD: The first stage of the study was carried out methodologically for designing dress for KC, and the second stage was carried out as a randomized controlled experimental study. While the scale development stage of the study was carried out with 253 mothers and their newborn's, the second stage was carried out with 30 intervention groups, 30 control group mothers and their preterm newborn's.The mothers in the intervention group were worn in dress called Sarbebe which was designed for the study, and the control group was provided with KC according to the service routine. The data was transferred to IBM SPSS Statistics 23 and AMOS 22 program and evaluated. RESULTS: The fit index values of the developed scale for the confirmatory factor analysis model were found to beχ²/sd:2.908, RMSEA: 0.077, GFI: 0.862, CFI: 0.897, SRMR: 0.063. The Cronbach alpha coefficient of the scale was found to be 0.872 for the whole scale.