Aşırı aktif mesaneli kadınlarda konnektif doku masajı ile birlikte verilen pelvik taban kas eğitiminin tek başına pelvik taban kas eğitimi ile karşılaştırılması
Comparison of pelvic floor muscle training plus connective tissue massage and pelvic floor muscle training alone in women with overactive bladder
  1. Tez No: 562179
  2. Yazar: YASEMİN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı aşırı aktif mesane (AAM)'li kadınlarda pelvik taban kas eğitimi (PTKE)'ne ek konnektif doku masajının (KDM), tek başına uygulanan PTKE'ye göre AAM semptomları, pelvik taban kas fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya AAM'li 34 kadın alındı. Hastalar rastgele yöntemle PTKE+KDM (n:17) ve PTKE (n:17) grubu olarak ikiye ayrıldı. PTKE, haftanın her günü, KDM ise haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta uygulandı. Pelvik taban kas kuvveti (PTKK) Modifiye Oksford Skalası ve perineometre (Cardio Design Pty Ltd, Australia) ile, mesane fonksiyonları idrar günlüğü ile, mesane semptom ciddiyeti Aşırı Aktif Mesane-Versiyon 8 (AAM-V8) ile, ani sıkışma hissi Hastaların Sıkışma Hissi Ciddiyet Algısı Ölçeği (HSHCAÖ) ile, yaşam kalitesi de King Sağlık Anketi (KSA) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi (TÖ), ara dönem (AD, 3. hafta) ve tedavi sonrası (TS, 6. hafta) yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of pelvic floor muscle training (PFMT) plus connective tissue massage (CTM) and PFMT alone on overactive bladder (OAB) symptoms, pelvic floor muscle functions and quality of life in women with OAB. The study included 34 women with OAB. The patients were randomly divided into groups of PFMT+CTM (n:17) and PFMT (n:17). The PFMT was applied every day of the week, and CTM was applied 3 days a week for 6 weeks. The pelvic floor muscle strength (PFMS) with Modified Oxford Scale and perineometer (Cardio Design Pty Ltd, Australia), bladder symptoms with urine diary, the severity of the bladder symptoms with Overactive Bladder-Version 8 (OAB-V8), urgency with Patient Perception of Intensity of Urgency Score (PPIUS), quality of life with King's Health Questionnaire (KHQ) were assessed. All assessments were performed before the treatment (BT), intermediate period (IP, 3rd week) and after the treatment (AT, 6th week).