Algılanan örgütselin adaletin iş tatmini üzerine etkisi; Bir araştırma
The effect of perceived organizational justice on work satisfaction; A research
- Tez No: 562180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Literatürde son yıllarda algılanan örgütsel adalet yazınıyla ilgili çalışmalar ağırlık kazanmaya başlamıştır. Ancak yapılan çalışmalar içinde belirli bir ilçede sadece kamu sektörünü kapsayan bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Bundan dolayı bu çalışmada, ilgili kamu sektöründe algılanan örgütsel adaletin iş tatmini üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, algılanan örgütsel adalet kavramı teorik açıdan ele alınmıştır. Bu kapsamda örgütsel adaletin tanımına ve örgütsel adaletin etki ettiği unsurlara, örgütsel adaletin boyutu ile teorilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, iş tatmini kavramı incelenmiş olup iş tatminini etkileyen bireysel ve örgütsel faktörler, iş tatmini kavramının modelleri ve potansiyel sonuçları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise algılanan örgütsel adaletin iş tatmini üzerindeki etkisinin incelendiği araştırma yer almaktadır. Etkinin belirlenmesine yönelik istatiksel analizler yapılmıştır. Analizlerin sonucunda algılanan örgütsel adaletin, dağıtımsal adaletin, prosedürel adaletin ve etkileşimsel adaletin iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies about writing of perceived organizational justice have started to gain speed in the literature. But when the studies are examined, it is seen that there isnt any study covering only public sectors in a specific district. Therefore, the effect of perceived organizational justice on job satisfaction is examined in the related public sectors within the scope of the study. In the first part of the thesis, the theoretical part of perceived organizational justice is given. This context include , definition of perceived organizational justice, the factors affecting perceived organizational justice, the dimensions and theories of perceived organizational justice. In the second part, job satisfaction has examined and considered on individual and organizational factors affecting job satisfaction, models of job satisfaction notion and potential outcomes of job satisfaction. In the last and third part, reached results the effect on perceived organizational justice and job satisfaction after tested on the employess.