Acil servis alt birimlerinde çalışan sağlık personellerinde tükenmişlik sendromu görülme sıklığı ve demografik özellikleri
Frequency and demographic properties of burnout syndrome in health care personnel working in emergency service subunits
- Tez No: 562190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Psychiatry, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş ve Amaç :Tükenmişlik sendromu sağlık çalışanlarında sıkça görülen önemli bir sorundur.Üç ana mekanizma rol oynamaktadır .Bunlar Duygusal tükenme, Duyarsızlaşma, Kişisel başarıda azalmadır. Çalışmamız İzmir de bulunan 3. Basamak sağlık kuruluşlarında acil serviste çalışan doktor ve hemşirelerde tükenmişlik sendromu bulgularının çalıştığı kurum ve mesleği arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlı yapılmıştır. Gereç Ve Yöntem:Veri toplama aracı olarak,Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanıldı.. Tükenmişlik ve iş doyumu ileilgili alt boyutların geçerlilik ve güvenirliğini belirlemek için iç tutarlılık incelemesinde Kolmogorov-Smirnov normallik testi yapılmıştır. Bağımsız gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek için T testi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerde, doktorlara göre duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma istatiksel olarak daha düşük düzeyde olduğu tespit edildi .Sağlık bakanlığına bağlı 3. Basamak hastanelerde çalışanlar ile ve üniversite kadrosunda çalışanlarda duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve iş doyumu arasında istatiksel bir fark tespit edilmemiştir.Kadınların iş doyumu erkeklere göre daha düşüktü (p ‹0,05). Sonuç:Acil serviste çalışan mesleki olarak doktorların cinsiyet olarak kadınların tükenmişlik açısından risk grubu oluşturdukları tespit edilmiştir.Sağlık idarecileri acil servislerde düzgün işleyişin sürdürülmesi için iş doyumunu arttırıcı tedbirler almalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Burnout syndrome is a common problem frequently seen among healthcare workers. Three main mechanisms play a role. These are Emotional exhaustion, Desensitization, Decreased personal achievement.Our study investigates to determinewhetherthere is a relationshipbetweenperceptions of burnoutandjobsatisfactionfor working in 3rd step hospital's emergency services in İzmir. Materials and Methods: Maslach Burnout Inventory was used as data collection tool. . Kolmogorov-Smirnov normality test was used to determine the validity and reliability of the sub-dimensions related to burnout and job satisfaction. T test was used to determine the relationship between independent groups. Results: Emotional burnout and depersonalization were significantly lower in nurses than in physicians. There was no statistical difference between emotional exhaustion, depersonalization and job satisfaction among the employees in 3rd step hospitals staff affiliated to the Ministry of Health and university. Women's job satisfaction was lower than men (p ‹0.05). Conclusions: Physicians make up the highest risk group for burnout syndrome among all emergency department workers.Health managers should take measures to increase job satisfaction in order to maintain proper functioning in emergency departments.