Türkiye Doğal Gaz Boru hattı taşıma sisteminin ekonomik analizi
- Tez No: 56219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye doğal gaz boru hatti taşima sistemînİn ekonomik ANALİZİ Tülin ŞANIN Anahtar Kelimeler : Doğal gaz boru hattı, Boru Hatlarıyla Taşıma, Ekonomik Analiz, Gaz Akışı ÖZET : Bu gün doğal gaz bir çok ülkede olduğu gibi, Türkiye ' de de doğal gaz boru hatlarıyla taşınmaktadır. Doğal gaz 1283.84 km1 lik ana boru hattı ve bir kompresör istasyonu vasıtasıyla tüketiciye ulaşmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye' de kurulu olan doğal gaz boru hattı sisteminin Malkoçlar-LNG bağlantı hattı arasındaki kısmının ekonomik analizi yapılmıştır. Gazın taşınmasında kullanılan boru akış denklemlerinin çıkartılışı, doğal gazı taşıyan boru hattı sisteminin yatırım ve işletme maliyet denklemlerinin çıkartılması ve bu denklemler kullanılarak değişik tasarım parametrelerine göre sistemin ekonomik analizi yapılarak, doğal gazın taşınmasında minumum maliyeti veren boru çapı hesaplanmıştır. 1996 yılında boru hattından geçecek doğal gaz miktarı için ( 6 milyar Nm3 / yıl ) şu andaki çap değeri optimum çapa eşittir. Fakat daha yüksek doğal gaz miktarları için şu andaki boru çapı gerekenden küçük kalmakta, bu da ulaşılabilecek minimum maliyetin üstünde bir maliyet oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ECONOMICAL ANALYSIS OF NATURAL GAS PIPELINE TRANSPORTATION SYSTEM IN TURKEY Tülin ŞAHİN Keywords : Natural gas pipeline, Pipeline Transportaion, Economic Analysis, Gas Flow ABSTRACT : In Turkey, natural gas is transported via pipelines as in many countries. The natural gas reaches to the consumer via 1283.84 km long pipeline with a compressor station. In this study, economic analysis of Malkoçlar - LNG part of Turkish natural gas transportation system is realized. Following the derivation of gas flow equations and capital and operation cost expressions of the pipeline system, economic analysis of the analyzed part yields optimum pipe diameter which gives the lowest cost of transportation of natural gas. According to the results the current pipeline diameter between Malkoçlar and LNG corresponds to the optimum diameter calculated for an estiminated flow rate of 6.1 09 Nm3/ year in 1996. However, at higher flow rates, the current pipeline diameter remains below the optimum diameter corresponding to that flow rate, which increases the total cost of transmission to a value above the achievable minimum cost of transmission.