Karadeniz memorandumuna tabi tutulan türk ve yabancı bayraklı gemilerin makine bulgularının analizi
Analysis of machine deficiencies of turkish and foreign flag ships in black sea memorandum of understanding
  1. Tez No: 562194
  2. Yazar: OKAY FERHAT UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde dünya ticaretinin yaklaşık %90'ı deniz taşımacılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, deniz kazalarının önlenmesi ve bu önlemenin sağlanması amacı ile yapılan denetimler son derece önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin de taraf olduğu Karadeniz Memorandumu çerçevesinde Karadeniz'e kıyısı olan devletler tarafından Karadeniz limanlarında yapılan liman devleti denetimleri sonucu tutulan gemilerin makine eksikliklerinden kaynaklı tutulma nedenleri ile gemi bayrağı, ülke, groston, gemi yaşı, klas kuruluşu, tutma kararı veren ülke ve gemi tipi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma kapsamında kullanılan ve 2016-2018 yılları arasında tutulan gemilere ilişkin detay bilgisi içeren veriler Karadeniz Mutabakatı resmi internet sayfasından alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesi amacı ile IBM SPSS İstatistik 22 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, makine eksikliklerinden kaynaklı tutma nedenleri ile gemi bayrağı, gemi yaşı, gemi grostonu, klas kuruluşu ve tutma kararı veren ülke arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, gemi tipi ile tutulma nedenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma sonuçlarının, gemi adamları, denetleme uzmanları ve gemi donatanları için olduğu kadar yasa yapıcılar için de deniz kazalarının önlenmesi kapsamında yol gösterici olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, approximately 90% of World trade is carried out by sea transportation. In this context, the inspections carried out to prevent marine accidents and to ensure this prevention take a very important place. This study aims to analyze the relationship between the reasons of detention due to machine deficiencies and ship flag, ship age, ship type, class institution and port state. Data used in this research about the ship detention reasons between 2016-2018 were taken from the Black Sea Memorandum of Understanding official website. IBM SPSS Statistics 22 program was used to analyze the data. As a result, we found that there is a statistically significant relationship between the reasons of detention due to machine deficiencies and ship flag, ship age, gros tone, class institution and port state. On the other hand, we found that there is no significant relationship between ship type and detention reason. We believe that the results of this study provide significant insight not only for seamen, supervisors and shipowners but also for legislators working on new policies to prevent marine accidents.