P-tipi Si alttaban üzerine nanotel CdSe ince filmlerin üretilmesi ve yapısal özellikleri
The production and structural properties of nanowire CdSe thin films on p-type Si substrates
- Tez No: 562195
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA METİN GÜBÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada p-tipi Silisyum alttaban üzerine nanotel Kadmiyum Selenür (CdSe) ince filmleri kimyasal depolama yöntemi kullanılarak büyütülmüştür. Cam ve FTO alttabanlar üzerine büyütülen filmlerinin karakterizasyonu incelendikten sonra bir heteroeklem oluşturmak için silisyum (Si) alttaban üzerinde oluşan CdSe filmlerinin güneş pili olarak kullanılabilirliği burada incelenmiştir. Silisyum alttabanın mat ve parlak yüzeyi olmak üzere 2 farklı yüzeyde depolama işlemi gerçekleştirilerek CdSe filmleri üretilmiştir. Oluşturulan p-n ekleminin karakteristiğini X-ışını difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), Raman ve Fotolüminesans spektroskopisi, I-V ölçümleri, 4 'lü prob ölçümleri kullanılarak belirlenmiştir. Farklı alttaban üzerinde ve farklı depolama sürelerinde oluşturulan CdSe ince filmlerin morfolojik özellikleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CdSe nanowire thin films have been produced on p-type Si substrate by using chemical bath deposition. After the characterization of thin films grown on glass and FTO substrates, a heterojunction has been formed by growing an n-CdSe thin film on a p-Si substrate and we have investigated the use of this heterojunction as solar cell. CdSe thin films have been deposited on both faces, front face (polished face) and back face (unpolished face), of Si substrate. The characteristics of p-n heterojunctions have been determined by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), Raman and Photoluminescence spectroscopy, I-V measurements, and four probe method. The morphological properties of CdSe thin films grown on different substrates at different deposition times have been presented comparatively.