Korkuteli'nin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The human and economic geography of Korkuteli
- Tez No: 249743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Korkuteli, Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nde yer almaktadır. Antalya iline bağlı olan ilçe 2 470 km2 yüzölçüme ve 1020 m. ortalama yükseltiye sahiptir. İlçenin doğusunda, Antalya merkez ilçesi; batısında, Fethiye (Muğla); kuzeyde, Tefenni ve Bucak (Burdur) ilçeleri; güneyinde Kumluca ve Elmalı (Antalya) ilçeleri yer almaktadır.Korkuteli, Toroslar'ın başlangıcını teşkil eden Bey Dağları'nın kuzeybatısında, polye düzlükleri ve tepelerin hâkim olduğu topografyaya sahiptir. İlçe arazileri genellikle Mesozoyik'ten Kuvaterner'e farklı litolojik birimlerden oluşmaktadır. Araştırma sahasında, polye tabanında alüvyal topraklar, polye kenarında kırmızımsı kahverengi topraklar, dağ eteklerinde organik, kolüvyal ve kahverengi orman toprakları, dağlık alanlarda ise çıplak kayalıklar bulunur.İlçenin genelinde Göller Yöresi karasal iklimi hüküm sürer. Yıllık sıcaklık ortalaması 12,8 oC iken yağış ortalaması 406,1 mm'dir. Bitki örtüsünü antropojen bozkır, kızılçam, karaçam, ardıç, kermes meşesi, mazı meşesi, lübnan sediri, toros göknarı, geven ve çoban yastığı oluşturmaktadır.Korkuteli'nin tarihi Romalılar'dan önce Pisityalılar'a kadar dayanmaktadır. Osmanlı Devleti'nde, Yavuz Sultan Selim zamanında kardeşi Şehzade Korkut Antalya'da sancak beyliği yapmıştır. 1915 yılında vilayet meclisinin kararı ile Şehzade Korkut'a izafeten ilçenin adı Korkuteli olarak kabul edilmiştir.İlçede 6 belde, 48 köy bulunmaktadır. Korkuteli İlçesi'nin nüfusu 48 159 (2007) kişidir. İlçe nüfusunun 18 971 kişisini şehir nüfusu, 29 188 kişisini kırsal nüfus oluştururken; nüfusun % 49,66'sı erkek nüfus, % 51,44'ü kadın nüfustur. İlçede eğitim ve sağlık hizmetleri oldukça gelişmiştir.İlçe genelinde ekonomik geçim kaynağını tarım, hayvancılık ve kültür mantarcılığı oluşturmaktadır. Ekonominin sektörel dağılımının % 61,98'ini hizmet sektörü, % 13,39'u inşaat sektörü, % 12,27'sini tarım sektörü, % 12,17'sini sanayi sektörü ve % 0,17'sini diğer sektörler oluşturmaktadır. İlçede ticaret oldukça canlıdır. İlçe üzerinden 5 devlet kara yolunun geçiyor olması, ulaşımın gelişmişliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Korkuteli, which is a distict of antalya in the mediterranean region, has 2 470 km2 and 1 020 m average altitude. In the west of the district is central Antalya, in the east Fethiye (Muğla), ın the north Bucak and Tefenni (Burdur), and in the south Kumluca and Elmalı (Antalya) counties are located.Korkuteli owns topography which is dominated with mounds and polies in the north west of Bey mountains that is accepted as the beginning of Toros. The distict is combination of different units, like Mesozoyik and Kuvaterner. In the field of research, at the polye floor there is reddish brown soil and at the foothills of the mountain there are organic, coluvual and brown forest soil are found, as to rocky areas they are baren.In the district Lakes Region continental climate reigns generally and annual rainfall average is 406,1 mm. It?s annual temperature average is 12,8 oC. Flora consists of antrapogen steppe, juniperus excelce, pinus brutia, pinus nigra, quercus coccifena, quercus infectoria, astragalus, cedrus libani, acenthalimon.The history of Korkuteli is based on Pysitilions before Romans. In the Ottoman Empire while Yavuz Sultan Selim reigned, his brother, Şehzade Korkut, was an important subject in the area. The name of the distict comes from Şehzade Korkut and it was accepted in the 1915 with the decision of the city council as a respect for him.In Korkuteli are six towns and 48 villages. According to the 2007 date, the population of Korkuteli is 48 159 people. While city population is 18 971, rural population is 29 188 people and 49,66 % per male population and 51,44 % per female population.The source of economic living is agriculture, cattle dealing and mushroom produling. The sectoral dispersion of economy is 61,98 % per service sector, 13,39 % per contruction sector, 12,27 % per agricultural sector, 12,17 % per industrial sector and 0,17 % per other sectors. In the district marketing is very active. That five state way are over Korkuteli shows how the tranportation is developed.