Celal Bayar'ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki yurtdışı seyahatleri (1950-1960)
Celal Bayar's trips to abroad during his presidental times (1950-1960)
- Tez No: 562223
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; Türk siyasi hayatında çok partili yaşama geçilmesinin öncüsü kabul edilen Demokrat Parti'nin kurucularından, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü ve ilk sivil cumhurbaşkanı olan Celal Bayar'ın on yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde yurtdışına yaptığı resmi ziyaretler, bu ziyaretlerin iç ve dış politikaya etkileri basından yansımalarla birlikte ele alınmıştır. Cumhurbaşkanlığı dönemi Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 1950 yılından, 1960'ta iktidara karşı gerçekleştirilen askeri müdahaleye kadar geçen on yıllık bir süreyi kapsamaktadır. 1950 ve 1960 yılları arasındaki tarihsel süreçte imzalanan antlaşmalar ve dönemin özelliklerine yer yer değinilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Celal Bayar'ın 1883'te Bursa Umurbey'de başlayan ve 1986 yılında İstanbul'da son bulan uzun soluklu hayatı, O'nun mesleki ve siyasi yaşamını biçimlendiren faktörler incelenmiştir. İttihat Terakki'ye girişi, Galip Hoca kimliği ile birçok engelle başa çıkışı, vatanı uğruna dönemin kısıtlı imkânlarına rağmen canı pahasına yılmadan çalıştığı ve herkese örnek olabilecek çalışkanlığı, azmi ele alınmıştır. İkinci bölümde; Celal Bayar'ın cumhurbaşkanlığı yaptığı yıllar olan 1950 ve 1960 yılları arasında yurtdışına yaptığı seyahatler ve bu seyahatlerin basına yansımaları, seyahatler ile pekişen dostluklar, takdim edilen hediyeler anlatılmıştır. Bu on yıllık süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti'nin iç ve dış politikasının şekillenmesinde Celal Bayar'ın son derece etkili olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Demokrat Parti, Celal Bayar, Amerika, İngiltere, Almanya, İtalya.
Özet (Çeviri)
This work contains founder of Democrat Party. Which led Turkish political life to multiparty system, Celal Bayar's, who is also first civilian and third presidant of Turkish Republic, work trips to foreign countrys and effects of these trips on domestic and foreign policy. His presidental process had occured from 1950, when Democrat Party came to power, untill military intervention which made in 1960. Makings and Agreements which had signed in that historical process are mentioned.In first part of two; It is examinated that factors which shaped his political and vocational life which started in Bursa, Umurbey, 1883 and ended in Istanbul, 1986. His beginning in Ittihat Terakki, his handlings in an identity of“Galip Hodja”, his endless works for his lovely country altough those years which had very limited conditions and his diligence that could be an idol for everyone are discussed. In second part, his trips to foreign countrys and repercussions, impressions, friendships and gifts are mentioned that he made in his presidental times which he made in between 1950-1960. In this decade, Celal Bayar was very effective in shapinh Turkish Republics domestic and foreign policy. KEYWORDS: Democrat Party, Celal Bayar, America, England, Germany, Italy.