Örgütlerde kurumsal itibar algısı ile örgütsel vatandaşlık ve motivasyon arasındaki ilişki
Relationship between orgazational reputation perception and organizational citizenship and motivation in organizations
- Tez No: 562224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada kurumsal itibar algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı ile motivasyon arasındaki ilişkinin örgüt çalışanları ve yöneticileri açısından belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda mevcut çalışmada, Van'daki örgütlerde otellerdeki çalışanların ve yöneticilerin kurumsal itibar algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı ile motivasyon etkileşimin ortaya konulmasına yönelik analizler yapılmıştır. Ayrıca yapılan bu analizlerde söz konusu örgütsel vatandaşlık değişkenin cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayıları, öğrenim durumları, aylık gelir, sektördeki deneyimi, işletmedeki çalışma yılı, görev yaptığı departman değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma sonucunda kurumsal itibar algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı ile motivasyon arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Örgütlerde örgütsel vatandaşlık davranışının ve motivasyon algısının artmasında kurumsal itibarın önemli bir rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between organizational reputation perception and organizational citizenship behavior and motivation in terms of organizational employees and managers. For this purpose, the present study analyzes the organizational reputation perception and organizational citizenship behavior and motivation interaction of employees and managers in hotels in Van. In addition, in these analyzes, it was examined whether the organizational citizenship variable differed in terms of gender, age, marital status, number of children, educational status, monthly income, experience in the sector, working year in the enterprise, and department variables. As a result of the research, a positive relationship was found between organizational reputation perception and organizational citizenship behavior and motivation. It is seen that institutional reputation plays an important role in increasing organizational citizenship behavior and motivation perception in organizations.