Türkiye 'de halka açık işletmelerde temettü dağıtım kararını etkileyen faktörler
Turkey on the public decision affecting dividend distribution in surface mining factors
  1. Tez No: 562226
  2. Yazar: MEHTAP KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Temettü politikası kurumsal finansın önemli konularından biridir. Bu çalışmada 2009-2015 yılları arasında hisse senetleri BİST Sınai endeksinde işlem gören şirketlerde temettü dağıtım politikasını etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmada temel olarak panel veri analizi kullanılarak likidite, kaldıraç, büyüme fırsatları, büyüklük, piyasa-defter oranı, kârlılık, satışlardaki büyüme, aktif devir hızı, hisse volatilitesi, duran varlık oranı ve sahiplik değişkenlerinin sanayi işletmelerinin nakit temettü dağıtım kararları ve oranları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda temettü dağıtma kararı ile temettü dağıtım oranlarını belirleyen faktörlerin farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Temettü dağıtım kararını, borç oranı ve maddi duran varlık oranı negatif yönde etkilemektedir. Temettü dağıtım oranını ise borç oranı artışı, fiyat kazanç oranı ve varlık verimliliği pozitif yönde etkilerken, satış büyümesi negatif yönde etkilemektedir. Sonuçlar temettü dağıtım kararında artık değer ve sinyal teorisini desteklerken, temettü oranında sinyal teorisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Dividend policy is a principal subject of corporate finance. In this study, the factors that drive the dividend policies of the firms listed in BIST Industrials between 2009 and 2015 are examined. Using panel analysis, the effects of liquidity, leverage, growth opportunities, size, market-to-book ratio, profitability, sales growth, asset turnover, share price volatility, fixed asset ratio and foreign ownership on the decision to distribute dividends and dividend payout ratio are examined. The results indicate that the factors that drive the decision to distribute are different from the ones that drive the dividend payout ratio. Debt ratio and fixed asset ratio negatively affects the dividend distribution decision. On the other hand, while the change in the debt ratio, price-earnings ratio and asset turnover positively affects the dividend payout ratio, the effect of sales growth is negative. The results support signalling theory and residual value theory in the decision to distribute, while they support signalling theory in the dividend payout ratio decision.