Uzungöl çevre durum analizi
Environmental analysis of Uzungöl
  1. Tez No: 562249
  2. Yazar: HAMİT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemizin en önemli doğa turizmi destinasyonlarından biri olan Uzungöl, son yıllarda artan talep karşısında taşıma kapasitesinin aşılması, artan kirlilik, doğa tahribatı, kontrolsüz yapılaşma, ulaşım ve otopark sorunları ile çok önemli bir destinasyon olma özelliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Bölge turizminin en büyük sermayesi olan göl, yeni bir müdahale ile dip çamurlarından nispi oranda temizlenmiş, yüzeye yansıyan kirlilik önemli derecede azaltılmıştır. Haldızen Deresinin taşıdığı sedimentin daha önde yapılan tersip bentlerine rağmen özellikle askıdaki maddenin gölün batı kısmından başlayarak çökelmesi, dolma eğiliminin, farklı bir yöntem geliştirilemezse sürekli bir müdahaleye ihtiyaç duyulacak şekilde devam edeceğini göstermektedir. Halihazırda yenilenen altyapı çalışmalarından önce göle ciddi oranda evsel atığın sızdığı ya da terfi istasyonunun zaman zaman çalışmaması neticesinde tüm atıkların göle aktıldığı dönemler yakın zamana kadar yaşanmıştır. Pek çok kirletici unsurun tehdidi altındaki göl ve çevresi bu çalışmayla bir çok açıdan incelenmiş, bundan sonraki süreçte yapılacak çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Uzungöl, one of the most important natural tourism destinations in our country, has faced the risk of losing its characteristic of being a very important destination due to its increasing capacity, increasing pollution, nature destruction, transportation and parking problems and uncontrolled construction. The lake, which is the biggest capital of the region's tourism, has been cleaned with a new intervention from the bottom slurries and the pollution reflected on the surface has been significantly reduced. The precipitation of the sediment carried by Haldızen stream and the suspended material from the western part of the lake in spite of the levees constructed beforehand shows that the lake will maintain to build up so as to require intervention constantly if a different method cannot be developed. Prior to the renewal of the infrastructure already under construction in the lake, a serious amount of household wastes leaked into the lake or all wastes was discharged into the lake due to frequent failures of the water supply station until recently. Apart from this, the lake and its surroundings under the threat of many pollutants have been examined in many aspects with this study and it is aimed to create a basis for the works to be carried out about the next process.