Purity detection of some liquids by using transmission line based metamaterial
İletim hattı tabanlı metamateryali kullanarak bazı sıvıların sağlık tespiti
- Tez No: 562255
 - Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARADAG
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, iki tür metamalzeme tabanlı sensör tasarımı ve üretimidir. Sensörlerden biri, rezonatörün sekizgen formunu ve numune tutucuyu kullanarak sudaki Metanol veya Etanolün saflığını belirler. Diğeri, örneğin Amonyak, Aseton, Saf su, İzo Propil Alkol (IPA) ve Propilen Etilen Glikol (PEG) gibi sıvıları birbirinden ayırmaya yarayan ve farklı malzemeleri belirleyebilen iletim hattı bütünleşik altıgen şekilli rezonatör formu kullanan sensör tasarlanmıştır. Önerilen ilk yapı 8-12 GHZ frekans bandında kullanılmıştır ve ikinci yapı 1-8 GHZ frekans bandında kullanılabilir. Her iki çalışmada da önemli olan şey, dalga şeklinin rezonans frekansındaki değişimleridir. Malzemelerin çıkış dalga formu (S11 veya S12) dielektrik geçirgenliği göz önünde bulundurularak liner şekilinde değişmelidir. Metal tabaka ve rezonatör için bakır ayrıca alt tabaka için FR-4, Isola IS680 (3.2DK) (kayıplı) kullanıldı. Hem sayısal hem de deneysel testler için sonuçların uyum içinde olduğu gözlendi. Önerilen yapılar, bazı malzemelerin saflığını belirlemede ve bazı malzemelerin tespitinin gerekli olduğu birçok uygulamada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design and fabricate two kind of metamaterial-based sensor. One of them, determine the purity of Methanol's and Ethanol's mixture in the water by using the octagonal form of the resonator and the sample holder. Other one is designed by utilizing transmission line integrated hexagonal shaped metamaterial based sensor which can detect and determine some materials with each other for example determining of Ammoniac, Pure water, Iso Propyl Alcohol (IPA) and Propylene Ethylene Glycol (PEG). First proposed structure has been employed in the 8-12 GHZ frequency band and the second structure can be used in the 1-8 GHZ frequency band. The important thing in the both of two work are the changes in the waveform at the resonance frequency. The output waveform of materials (reflection coefficient S11 or transmission coefficient S12) must be change in liner figure by considering the dielectric coefficient. We use copper for metal layer and resonator and also use FR-4, Isola IS680 (3.2DK) (lossy) for the substrate layer. We simulate one unit cell of this two kind of metamaterial sensor by CST microwave software and then achieve the results and evaluate them. Both the numerically and experimentally tests, give same outcomes and results and they will be in good agreement with each other. These proposed structure can be used in many application where the purity and determining of some materials might be necessary.