İçeriden PVC köpüklü takviye edilmiş alüminyum tüp çiftinin katlanma davranışının incelenmesi
Investigation of the folding behavior of PVC foamed reinforced aluminum tube pair
  1. Tez No: 562262
  2. Yazar: MARUFJAN DOVRANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, takviyesiz ve takviyeli metalik tüplerin eksenel yük altında sergiledikleri deformasyon davranışları ve enerji absorbe etme kabiliyetleri incelenmiştir. Metalik tüp olarak 6063-T5 serisi alüminyum alaşımı kullanılmıştır. Takviye elemanı olarak 60 kg/m3 ve 80 kg/m3 yoğunluklarına sahip kapalı gözenekli PVC köpükler kullanılmıştır. Tek tüp ve çoklu tüp numune kombinasyonlarının yarı-statik eksenel basma deneyleri yapılmış ve numunelerin absorbe ettikleri enerji değerleri karşılaştırılmıştır. Son olarak tüp yapıların özgül enerji absorbe etme kabiliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, deformation behaviors and energy absorption capabilities of unreinforced and reinforced metallic tubes under axial load were investigated. 6063-T5 series aluminum alloy was used as metallic tube. As a reinforcement element, closed porous PVC foams with densities of 60 kg / m3 and 80 kg / m3 was used. Quasi-static tests of single tube and multiple tube sample combinations were made and the energy values of the samples were compared.Finally, the ability of the tube structures to absorb specific energy was investigated.