Substifue gtalosiyaninler için yeni başlangıç maddelerinin sentezi
Synthesis of new reactants for the substituted phthalocyanines
  1. Tez No: 39749
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Ftalosiyaninler genellikle ftalonitril, ftalikanhidrit, ftalimid veya bunların sübstitüsyon ürünleri ile metal tuzları arasındaki reaksiyonlardan elde edilebilirler. Ftalosiyaninlere genellikle güç çözünen bileşiklerdir. Ftalosiyaninle taç eter, monoaza, tetraaza makro halkalı grupların ilavesiyle çözünür hale getirilmiştir. Bu çalışmada, makro halkalı gruplar taşıyan ftalosiyaninlerin sentezi için yeni başlangıç maddeleri sentez edilmiştir. Bu maddeler sırasıyla 1,2-Dibromo- 4,5-bis[ (2'-N-tosil-N(4'-benzo-15-crown-5)ilaminoetil) tosilaminometil]benzen (2_); l,2-Disiyano-4,5-bis[ (2'-N- tosil-N-(4'-benzo-15-crown-5)il aminometil]benzen (3_)' dir. 4'-p-tosilsülfonilaminobenzo [15-crown-5] ve 1,2- Dibromo-4,5 bis(bromometil) benzen'in 2 gün süreyle 35°C'de DMF içerisinde karıştırılmasıyla (2_) elde edilmiştir. (2.)'nin Cu (I) siyanür ile DMF içinde 24 saat riflaks edilmesiyle disiyano türevi (.3) elde edilmiştir. Bu reaktanlar ile, TMÜ, piridin, DMF, Kinolin ve N,N-dimetilaminoetanol'de yapılan ilk ftalosiyanin denemelerinden olumlu bir sonuç alınamamıştır. (2_) maddesinden tosil gruplarının kesilmesi ile halka kapatılması reaksiyonları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Elde edilen yeni maddelerin yapısı, Elementel Analiz, I.R. ve NMR'la aydınlatılmaktadır. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS OF NEW REAKTANTS FOR THE SUBSTITUTED PHTHALOCYANINES Coordination compounds ör metal complexes are compounds which contain a central metal atom ör ion, usually a metal ion, is surrounded by a molecule ör ion which donate electrons (usually öne electron pair per donor group) to the metal ion acting as a Lewis acicL The metal atom is referred to as the central metal atom ör coordinated metal atom ör ion. Ali of the groups atteched directly to the central metal are coordinating groups ör ligand. A ligand attached directly through only are coordinating atom (ör using on coordinating site on metal) is called monodentate ligand. Carbon monoxide and chloride ion f ör example are monodentate ligands. If a ligand that may be attached through more than öne atom is called multidentate (polydentate), the number of actual coordination sites being indicated by the terms bi, tri, tetra, etc.prefixes. Multidentate ligands are called chelating ligands and their complexes are called chelates. The ligands attached to the central metal may be anionic, neutral ör (less frequently) cationic. in classical coordination chemistry, the number of donor atoms (with öne lewis base electron pair per donor atom) bound directly to the central metal defines the coordination number. The ligand directly bound to the metal are said to be in the inner coordination sphere, and the counter ions that balace out the charge remaining on the complex after the coordination number of the central metal has been satisfied are said to be outer sphere ions. The complexes of transition metals with various ligands are known since Werner. The stable complexes of the macrocyclic polyethers with alkali and alkaline-earth viÖZET Ftalosiyaninler genellikle ftalonitril, ftalikanhidrit, ftalimid veya bunların sübstitüsyon ürünleri ile metal tuzları arasındaki reaksiyonlardan elde edilebilirler. Ftalosiyaninlere genellikle güç çözünen bileşiklerdir. Ftalosiyaninle taç eter, monoaza, tetraaza makro halkalı grupların ilavesiyle çözünür hale getirilmiştir. Bu çalışmada, makro halkalı gruplar taşıyan ftalosiyaninlerin sentezi için yeni başlangıç maddeleri sentez edilmiştir. Bu maddeler sırasıyla 1,2-Dibromo- 4,5-bis[ (2'-N-tosil-N(4'-benzo-15-crown-5)ilaminoetil) tosilaminometil]benzen (2_); l,2-Disiyano-4,5-bis[ (2'-N- tosil-N-(4'-benzo-15-crown-5)il aminometil]benzen (3_)' dir. 4'-p-tosilsülfonilaminobenzo [15-crown-5] ve 1,2- Dibromo-4,5 bis(bromometil) benzen'in 2 gün süreyle 35°C'de DMF içerisinde karıştırılmasıyla (2_) elde edilmiştir. (2.)'nin Cu (I) siyanür ile DMF içinde 24 saat riflaks edilmesiyle disiyano türevi (.3) elde edilmiştir. Bu reaktanlar ile, TMÜ, piridin, DMF, Kinolin ve N,N-dimetilaminoetanol'de yapılan ilk ftalosiyanin denemelerinden olumlu bir sonuç alınamamıştır. (2_) maddesinden tosil gruplarının kesilmesi ile halka kapatılması reaksiyonları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Elde edilen yeni maddelerin yapısı, Elementel Analiz, I.R. ve NMR'la aydınlatılmaktadır. vSUMMARY SYNTHESIS OF NEW REAKTANTS FOR THE SUBSTITUTED PHTHALOCYANINES Coordination compounds ör metal complexes are compounds which contain a central metal atom ör ion, usually a metal ion, is surrounded by a molecule ör ion which donate electrons (usually öne electron pair per donor group) to the metal ion acting as a Lewis acicL The metal atom is referred to as the central metal atom ör coordinated metal atom ör ion. Ali of the groups atteched directly to the central metal are coordinating groups ör ligand. A ligand attached directly through only are coordinating atom (ör using on coordinating site on metal) is called monodentate ligand. Carbon monoxide and chloride ion f ör example are monodentate ligands. If a ligand that may be attached through more than öne atom is called multidentate (polydentate), the number of actual coordination sites being indicated by the terms bi, tri, tetra, etc.prefixes. Multidentate ligands are called chelating ligands and their complexes are called chelates. The ligands attached to the central metal may be anionic, neutral ör (less frequently) cationic. in classical coordination chemistry, the number of donor atoms (with öne lewis base electron pair per donor atom) bound directly to the central metal defines the coordination number. The ligand directly bound to the metal are said to be in the inner coordination sphere, and the counter ions that balace out the charge remaining on the complex after the coordination number of the central metal has been satisfied are said to be outer sphere ions. The complexes of transition metals with various ligands are known since Werner. The stable complexes of the macrocyclic polyethers with alkali and alkaline-earth viÖZET Ftalosiyaninler genellikle ftalonitril, ftalikanhidrit, ftalimid veya bunların sübstitüsyon ürünleri ile metal tuzları arasındaki reaksiyonlardan elde edilebilirler. Ftalosiyaninlere genellikle güç çözünen bileşiklerdir. Ftalosiyaninle taç eter, monoaza, tetraaza makro halkalı grupların ilavesiyle çözünür hale getirilmiştir. Bu çalışmada, makro halkalı gruplar taşıyan ftalosiyaninlerin sentezi için yeni başlangıç maddeleri sentez edilmiştir. Bu maddeler sırasıyla 1,2-Dibromo- 4,5-bis[ (2'-N-tosil-N(4'-benzo-15-crown-5)ilaminoetil) tosilaminometil]benzen (2_); l,2-Disiyano-4,5-bis[ (2'-N- tosil-N-(4'-benzo-15-crown-5)il aminometil]benzen (3_)' dir. 4'-p-tosilsülfonilaminobenzo [15-crown-5] ve 1,2- Dibromo-4,5 bis(bromometil) benzen'in 2 gün süreyle 35°C'de DMF içerisinde karıştırılmasıyla (2_) elde edilmiştir. (2.)'nin Cu (I) siyanür ile DMF içinde 24 saat riflaks edilmesiyle disiyano türevi (.3) elde edilmiştir. Bu reaktanlar ile, TMÜ, piridin, DMF, Kinolin ve N,N-dimetilaminoetanol'de yapılan ilk ftalosiyanin denemelerinden olumlu bir sonuç alınamamıştır. (2_) maddesinden tosil gruplarının kesilmesi ile halka kapatılması reaksiyonları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Elde edilen yeni maddelerin yapısı, Elementel Analiz, I.R. ve NMR'la aydınlatılmaktadır. vSUMMARY SYNTHESIS OF NEW REAKTANTS FOR THE SUBSTITUTED PHTHALOCYANINES Coordination compounds ör metal complexes are compounds which contain a central metal atom ör ion, usually a metal ion, is surrounded by a molecule ör ion which donate electrons (usually öne electron pair per donor group) to the metal ion acting as a Lewis acicL The metal atom is referred to as the central metal atom ör coordinated metal atom ör ion. Ali of the groups atteched directly to the central metal are coordinating groups ör ligand. A ligand attached directly through only are coordinating atom (ör using on coordinating site on metal) is called monodentate ligand. Carbon monoxide and chloride ion f ör example are monodentate ligands. If a ligand that may be attached through more than öne atom is called multidentate (polydentate), the number of actual coordination sites being indicated by the terms bi, tri, tetra, etc.prefixes. Multidentate ligands are called chelating ligands and their complexes are called chelates. The ligands attached to the central metal may be anionic, neutral ör (less frequently) cationic. in classical coordination chemistry, the number of donor atoms (with öne lewis base electron pair per donor atom) bound directly to the central metal defines the coordination number. The ligand directly bound to the metal are said to be in the inner coordination sphere, and the counter ions that balace out the charge remaining on the complex after the coordination number of the central metal has been satisfied are said to be outer sphere ions. The complexes of transition metals with various ligands are known since Werner. The stable complexes of the macrocyclic polyethers with alkali and alkaline-earth viÖZET Ftalosiyaninler genellikle ftalonitril, ftalikanhidrit, ftalimid veya bunların sübstitüsyon ürünleri ile metal tuzları arasındaki reaksiyonlardan elde edilebilirler. Ftalosiyaninlere genellikle güç çözünen bileşiklerdir. Ftalosiyaninle taç eter, monoaza, tetraaza makro halkalı grupların ilavesiyle çözünür hale getirilmiştir. Bu çalışmada, makro halkalı gruplar taşıyan ftalosiyaninlerin sentezi için yeni başlangıç maddeleri sentez edilmiştir. Bu maddeler sırasıyla 1,2-Dibromo- 4,5-bis[ (2'-N-tosil-N(4'-benzo-15-crown-5)ilaminoetil) tosilaminometil]benzen (2_); l,2-Disiyano-4,5-bis[ (2'-N- tosil-N-(4'-benzo-15-crown-5)il aminometil]benzen (3_)' dir. 4'-p-tosilsülfonilaminobenzo [15-crown-5] ve 1,2- Dibromo-4,5 bis(bromometil) benzen'in 2 gün süreyle 35°C'de DMF içerisinde karıştırılmasıyla (2_) elde edilmiştir. (2.)'nin Cu (I) siyanür ile DMF içinde 24 saat riflaks edilmesiyle disiyano türevi (.3) elde edilmiştir. Bu reaktanlar ile, TMÜ, piridin, DMF, Kinolin ve N,N-dimetilaminoetanol'de yapılan ilk ftalosiyanin denemelerinden olumlu bir sonuç alınamamıştır. (2_) maddesinden tosil gruplarının kesilmesi ile halka kapatılması reaksiyonları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Elde edilen yeni maddelerin yapısı, Elementel Analiz, I.R. ve NMR'la aydınlatılmaktadır. v