Total larenjektomi uygulanmış hastalarda kolon transit süresinin değerlendirilmesi ve postoperatif yaşam kalitesi üzerine etkisi
Evaluation of colon transit time and effect on postoperative quality of life in laryngectomized patients
  1. Tez No: 562274
  2. Yazar: SEHER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA USLU COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı en az altı ay önce ileri evre larinks tümörü nedeniyle total veya near total larenjektomi uygulanmış hastalarda kolon transit süresinin değerlendirilmesi ve postoperatif yaşam kalitesi üzerine olası etkisinin araştırılmasıdır. Nisan 2001 ile Aralık 2004 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Kliniği tarafından larinks kanseri tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan toplam 40 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmamızda kontrol grubu olarak ortalama 25 yıldır sigara kullanan 30 hasta üzerinde çalışıldı. Total larenjektomi ve near-total larenjektomi uygulanmış olan hastalar belirlenerek telefonla kliniğimize çağırıldı. Total larenjektomi uygulanmış hastalarda konstipasyon semptomu varlığı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Total Larenjektomi uygulanmış hastalarda kolon transit süresinin uzaması kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Konstipasyon semptomu ile kolon transit süresi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışma grubunda 65 yaş üstü hastalarda, 65 yaş altı hastalara göre kolon transit süresi uzaması istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte kolon transit süresi uzamasının 65 yaş üstü hastalarda artış eğilimi dikkat çekicidir. Kabızlık kriterleri pozitif olan hastalarla kolon transit süresi uzaması arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak özellikle 65 yaş üstü total larenjektomi uygulanmış hastaların büyük bir çoğunluğunda 65 yaş altı hastalara oranla daha yüksek oranda konstipasyon semptomunun saptanması sebebiyle, bu yaş grubundaki hastaların bu konuda bilgilendirilmesi ve uygun öneri ve tedavilerin hastaya uygulanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate colon transit time in patients who underwent total or near-total laryngectomy for advanced stage laryngeal tumor for at least six months ago and to investigate the possible effect on postoperative quality of life. A total of 40 patients who underwent surgical treatment for laryngeal cancer between April 2001 and December 2004 at the Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery Clinic in Sisli Etfal Training and Research Hospital. Thirty patients who were smoker for approximately 25 years as control group were studied. Patients who had undergone total laryngectomy and near-total laryngectomy were identified and called to our clinic by telephone. Constipation symptoms were significantly higher in total laryngectomy group compared to control group. In patients who underwent total laryngectomy, prolongation of colon transit time was significantly higher than in the control group. Significant correlation was found between constipation symptom and colon transit time. Although the length of colon transit time was not statistically significant in patients over 65 years of age compared to patients under 65 years of age, the tendency of prolongation of colon transit time in patients over 65 years of age was remarkable. The relationship between colon transit duration and patients with positive constipation criteria was significant. As a result, patients should be informed about constipation problem and that appropriate recommendations and treatments should be applied to the patient, especially in the majority of patients who have undergone total laryngectomy over 65 years of age.