Feke-Pozantı-Saimbeyli (Adana) ilçelerinde heyelanlı yerleşim birimlerinin dağılımı ve afet uygulamalarının etkinliği
Distribution of the landslide affected settlements in Feke-Pozantı-Saimbeyli (Adana) districts and effectiveness of disaster treatments
  1. Tez No: 562283
  2. Yazar: MUSTAFA KAFADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ülkemizin coğrafi yapısı, iklim ve jeolojik özellikleri nedeniyle heyelanlar aynı bölgede tekrarlanarak afetlere dönüşmektedir. Heyelan zararlarının azaltılmasında temel amaç, can ve mal kaybı riskini ortadan kaldıracak ya da uzun süreli azaltacak yaklaşımların geliştirilip, denetimli bir şekilde uygulanması ile mümkündür. Bu kapsamda, geçmişe ait heyelan kayıtlarından çıkarılacak sonuçlar, bunları meydana getiren hazırlayıcı ve tetikleyici faktörlerin belirlenmesine ve yapılacak zarar azaltma çalışmalarına önemli altyapı oluşturmaktadır. Bu çalışmada Adana ili, Saimbeyli, Feke ve Pozantı ilçelerinde meydana gelen heyelan olayları ile heyelanlardan meydana gelen kayıplar, afet önleme ve azaltma çalışmalarının etkinliği, 7269 sayılı Afet kanunu göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Arşiv kayıtlarına göre, Saimbeyli, Feke ve Pozantı ilçelerinde sırasıyla 14, 39, 32 heyelan olayı sonucu, 161, 385, 157 etkili nakil gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the geographical structure, climate and geological characteristics of our country, landslides are repeated in the same region and turned into disasters. The main purpose of mitigating landslide damages is by developing and supervising the approaches that will eliminate the risk of loss of life and property or reduce it for a long time. In this context, the results to be drawn from the landslide records of the past constitute an important basis for the determination of the preparatory and triggering factors and the harm reduction activities to be made. In this study, landslide incidents in Adana, Saimbeyli, Feke and Pozantı districts, losses from landslides, effectiveness of disaster prevention and mitigation studies were evaluated by considering Disaster Law No. 7269. According to archive records, 161, 385, 157 effective transports were carried out as a result of 14, 39, 32 landslide events in Saimbeyli, Feke and Pozantı districts respectively. Land surveys conducted in Saimbeyli, Feke and Pozantı districts have evaluated landslide activity status in the regions.